TM Bölümleri İçin Hangi LYS Sınavlarına Girmek Gerekir?

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Üniversite bölümlerinin puan türüne göre dağılımı konusunda şanslı olan alanlardan birisi de Türkçe Matematik (TM) alanıdır. Birçok popüler ve güzel bölüm TM puan türü ile öğrenci almaktadır. Örneğin binlerce öğrenci ve üniversite adayının en büyük hayallerinden birisi olan Hukuk Fakültesi, TM bölümleri arasındadır.

Sizler de liseden Türkçe-Matematik alanından mezun oldunuz ve üniversite için düşündüğünüz bölm TM bölümleri içinde yer alıyorsa doğru adrestesiniz; çünkü sizin, daha doğrusu bir TM bölümüne yerleşmek isteyen her adayın girmesi gereken LYS sınavları hakkında bilgi vereceğiz. Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz okuyun.

TM 1 ve TM 2 Bölüleri İçin Hangi LYS Sınavlarına Girmeliyim?
Tm1 ve TM2 puan türleri 3 farklı sınavdan elde edilen netlerin hesaplanması sonucunda oluşur. Bu yüzden herhangi bir TM bölümünü tercih etmek isteyen öğrenciler öncelikle YGS'ye, daha sonrasında LYS-1 ve LYS-3 sınavına girmelidir.

Sayısal veya Sözel Öğrencileri TM Bölümlerini Tercih Edebilir mi?
Böyle bir düşüncesi olan üniversite adayları için müjdeleyici haberimizi hemen verelin. Hangi bölüm mezunu olduğunuz hiç ama hiç önemli değil. TM bölümlerini alan mezuniyeti gözetilmeksizin her aday tercih edebilir. Fakat bunun için bazı kurallar var. Bu kuralları da bir alt başlıkta inceleyelim.

Sözel ve Sayısal Öğrencileri TM Bölümlerini Tercih Etmek İçin Ne Yapmalı?
Biliyorsunuz, genel anlamda düşündüğümüzde (böyle bir zorunluluk yoktur) TM alanı mezunları YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına; MF alanı mezunları YGS, LYS-1 ve LYS-2; TS alanı mezunları YGS, LYS-3 ve LYS-4; Yabancı Dil alanı mezunları ise YGS ve LYS-5 sınavlarına girerler.

O zaman TM alanı mezunu olmayan öğrenciler, TM bölümlerini de tercih etmek için TM alan mezunlarının girdiği LYS sınavlarına girmelidir. Yani YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına da girmelidir.

LYS sınavlarına Kimler Girebilir?
Bütün lise mezunlarının, üniversiteye yerleşmek için girmesi gerektiği sınavlar bulunmaktadır. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler dışındaki genel bölümler için YGS ve LYS sınavlarına girilir. YGS'ye ortaöğretim mezunlarının tamamı girebilir; ancak LYS'ye isteyen herkes giremez. LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmak için YGS'den en az 150 puan alınmalıdır. Yani YGS baraj puanı 150'dir. Zaten herhangi 2 yıllık bir bölümü tercih edebilmeniz için de en az 150 puan almalısınız.

NOT: Herhangi bir bölümle ilgili girmeniz gereken sınavlardan tam emin değilseniz, bize sorun en geç 24 saat içinde cevap verelim.

1 yorum:

Merhabalar, TM-3 puan türü için hangi LYS'lere girmem gerekiyor?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger