Nasıl Mühendis Olunur 2017

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
BÜTÜN SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ, YETER Kİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ..
Türkiye'de geçmişten beri en gözde mesleklerden birisi olarak kabul edilen mühendislik, bütün popülerliğini hala koruyor. Nasıl mühendis olunur sorusunu soranlar, bu mesleğe sahip olmayı çok isteyenler tarafından sıkça sorulup araştırılıyor. İnsanlar, henüz çocuk yaşlarda ileride sahip olacakları meslekleri belirlemeye başlar. Meslek seçiminde her ne kadar ilgi ve yetenekler etkili olsa da, ailelerin bu konudaki yönlendirmeleri büyük rol oynar.


Ailesinin etkisi ile veya kendi hür iradesi ile mühendis olmak isteyenlere yol gösterici güzel ve güncel bir yazı hazırladık. Mühendis nasıl olunur, mühendis olmak için ne yapmalıyım, mühendis olma şartları nelerdir gibi tüm sorularınıza cevap verecek ve daha fazlası hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Lütfen 2017'de mühendis nasıl olunur sorusuna tam cevap bulmak için yazımızın tamamını okuyun. Mühendislik mesleği için gerekli tüm basamakları, şartları tek tek anlatacağız.

Nasıl Mühendis Olunur?
Mühendis olmak istiyorum ne yapmalıyım sorusunu soran kişinin hangi eğitim basamağında olduğunu bilmiyoruz. Bu yüzden eğitimin henüz ilk safhası olan ilkokuldan başlayacağız.

Mühendis Olmak İçin İlkokul Süreci
Mühendis olmak isteyen birisinin henüz ilkokul yıllarından itibaren Matematik ve Fen derslerine ilgi göstermesi, bu dersleri iyi öğrenmesi gerekir. İlkokulda alacağınız matematik temeli, ileride işinizi kolaylaştıracaktır.

Mühendis Olmak İçin Ortaokul Süreci
Biliyorsunuz, ortaokulda dersler biraz daha karışık ve zor hale gelir. Artık başarılı olmak için daha fazla başarılı olmanız gerekir. Özellikle günümüzde 8. sınıflar için yapılan TEOG sınavları iyi bir liseye yerleşmek için son derece önemlidir. Bu yüzden TEOG sınavlarında iyi bir lise (Fen Lisesi, iyi bir anadolu Lisesi gibi) kazanmak için uğraşır ve iyi bir lisede okursanız Mühendis olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

Mühendis Olmak İçin Lise Süreci
Aslında bu başlık ile beraber nasıl mühendis olunur sorusunun en can alıcı noktasına geldik. Ortaokul eğitiminden sonra öğrenciler lise eğitimlerine başlar. Lise, 9, 10, 11 ve 12. sınıf olmak üzere dört seneden oluşur. 9. sınıfta tüö öğrenciler tüm genel dersleri görürler; 9. sınıftan sonra, yani 10. sınıfta kendilerini başarılı gördükleri bir bölüm/alan/dal seçerler. İşte mühendis olmak isteyenler de 10. sınıfta bir bölüm seçecekler. Peki, mühendis olmak isteyenler lisede hangi bölümü seçmeli? Cevabı bir sonraki başlıkta...

Mühendis Olmak İçin Lisede Bölüm Seçimi
9. sınıfı bitiren öğrencilere, bundan sonraki üç yılı geçirmek için bölüm alternatifleri sunulur. Genel liselerde Türkçe-Sosyal (TS/Sözel Bölümü), Türkçe-Matematik (TM-Eşitağırlık Bölümü), Matematik-Fen (MF-Sayısal Bölüm), Yabancı Dil gibi bölümler açılır. Bu bölümler meslek liselerinde daha çeşitli olabilir.

Mühendis Olmak İçin Ben Hangi Bölümü Seçmeliyim?
İşte, mühendis nasıl olunur sorusunun ilk cevabı budur. Siz, mühendis olmak istediğiniz için ve mühendislik mesleği de sayısal derslerle alakalı olduğu için Matematik-Fen (MF- Sayısal Bölüm) bölümünü seçmelisiniz. MF bölümünü seçtiğiniz zaman, lise eğitiminiz boyunca Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Geometri gibi dersleri göreceğiniz için üniversite sınavlarında çok daha yüksek puanlar alabileceksiniz.

Mühendis Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?
Bir meslek sahibi olmak için üniversite sınavlarına girmeli ve o meslek ile ilgili üniversite bölümünü okumalısınız. Mühendis olmak için de girmeniz gereken sınavlar var elbette. Mühendis olmak isteyenler, herhangi bir mühendislik bölümünü tercih etmek isteyenler öncelikle YGS sınavına girmeli ve bu sınavdan en az 180 puan almalıdır. Mühendislik kazanmak için 180 puan yeterli değildir aslında, bu sadece baraj puandır. YGS'den en az 180 puan aldıktan sonra LYS-1 sınavı ve daha sonra da LYS-2 sınavına girmeniz gerekir. Bu sınavlardan yüksek puan aldıktan sonra MF-4 puan türü ile öğrenci alan bir mühendislik bölümünü tercih edeceksiniz. Özetle tekrar söyleyelim. Mühendis olmak için YGS, LYS-1 ve LYS-2 olmak üzere 3 sınava girmeniz gerekir ve MF-4 puan türünde yeterli puanı almanız gerekir.

YGS ve LYS Sınavlarından Yeterli Puanı Aldım, Nasıl Tercih Yapmalıyım?
Biliyorsunuz ki birçok mühendislik bölümü var. Önce ne mühendisi olmanıza karar vermeniz gerekiyor. Örneğin Bilgisayar mühendisi mi olmak istiyorsunuz, inşaat mühendisi mi, uçak mühendisi mi veya kimya mühendisi mi, belki de endüstri mühendisi veya yazılım mühendisi... Bunlara benzer daha bir sürü mühendislik bölümü var, araştırın ve size uygun mühendislik bölümünü bulun. Ondan sonra üniversite ve bölüm tercihinizi yapın ve üniversiteye başlayın.

Mühendis Olmak İçin Üniversite Eğitimi Bitti, Şimdi Ne Olacak?
Geldik zurnanın son deliğine. Mühendis olmak için her şeyi yaptınız ve artık mühendislik mesleğine başlamak üzeresiniz. ama öyle kolay değil. Atlatmanız gereken bir engel daha var. KPSS engeli... KPSS sınavına (Kamu Personeli Seçme Sınavı) gierecskiniz ve yeterli puanı alacaksınız. Daha sonra da KPSS atamaları yapıldığında tercihte bulunacak ve tercih ettiğiniz kuruma mühendis olarak atanacaksınız. Hayırlı olsun, artık MÜHENDİS oldunuz.

Mühendisler 2017'de Ne Kadar Maaş Alır?
Şayet KPSS'den yüksek puan alarak bir devlet kurumuna mühendis olarak atandıysanız 3800-4000 lira gibi bir maaş alabilirsiniz. Günümüz koşullarında da bu maaş tatmin edici bir maaş sayılır. Ancak bilmelisiniz ki mühendislik alanınıza göre veya çalıştığınız kuruma göre daha yüksek maaş almanız da mümkün olabilir. Sadece devlet kurumlarında da çalışmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz özel sektörde de çalışabilirsiniz.

SORULARINIZI SORUN CEVAPLAYALIM!!!
Arkadaşlar, anlamadığınız, kafanıza takılan veya merak ettiğiniz her soruyu sorabilirsiniz. 24 saat içinde size yanıt vereceğiz. Teşekkürler.
Etiketler: nasıl mühendis olunur, 2017 mühendis olma şartları, mühendis olmak için ne yapmalıyım, mühendis olmak için hangi sınavlara girilir, mühendislik için hangi bölüm seçilmeli, mühendis nasıl olunur 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger