Nasıl Arkeolog Olunur?

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Bilenler bilir, Arkeologluk mesleği eğlenceli, maceralı ve tutku ile yapılan bir meslektir. Bu nedenledir ki Arkeoloji bölümü okuyup Arkeolog olmak isteyen binlerce üniversite adayı bulunmaktadır. Bunu, ziyaretçilerimizin sitemize yazdığı yorumlardan rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de Arkeolojiye tutulmuş Arkeolog olmak isteyenlerden birisiniz. O zaman Nasıl Arkeolog olunur 2017 başlıklı yazımız tam da size göre; çünkü bu yazıyı okuduktan sonra Arkeolog olmak için yapılması gerekenleri tamamen öğrenmiş olacaksınız.


Arkeolog Olmak İçin Hangi Lisede ve Hangi Bölümde Okumalıyım?
Arkeolog olmak isteyenlerin gitmek zorunda olduğu herhangi bir lise yoktur. TM bölümünün (Türkçe-Matematik Bölümü) olduğu herhangi bir anadolu Lisesi, genel lise vb. lisede okuyabilirsiniz. 9. Sınıftan mezun olduktan sonra bölüm seçimi yaparken Türkçe-Matematik bölümünü tercih ederseniz avantajlı olursunuz; çünkü bu bölümde size lazım olacak Türkçe ve Matematik derslerini daha ağırlıklı görürsünüz. Ancak unutmayın ki hangi liseden veya bölümden mezun olursanız olun Arkeolog olabilirsiniz. Yeter ki Arkeolog olmak için girilmesi gereken sınavlara girin ve bu sınavlardan yeterli puanı alın.

Arkeolog Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?
Arkeolog olmak isteyenler Arkeoloji bölümünü okurlar. Arkeoloji bölümü ise TM-3 puan türü ile öğrenci aldığı için sizin girmeniz gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarıdır. Yani 3 farklı sınava girmeniz gerekecek.

Arkeolog Olmak İçin Hangi Bölümü Kazanmalıyım?
Arkeolog olmak için okumanız gereken bölüm Arkeoloji bölümüdür. Ancak farklı Arkeoloji bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerden herhangi birisini okusanız da Arkeolog olma şansınız var. Bu bölümler şunlardır:
-Arkeoloji Bölümü
-Klasik Arkeoloji Bölümü
-Protohistorya ve Öan Asya Arkeolojisi Bölümü
-Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü
-Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü
Yukarıdaki bölümlerden birini bitirdiğinizde ve KPSS’de yeterli puanı aldığınızda çeşitli kurumlara Arkeolog olarak atanırsınız.

Arkeolog Ne Kadar Maaş Alır?
2017 yılında devlet kurumlarında çalışan Arkeologlar 3000-3500 lira arasında maaş almaktadır. Kazı başkanlığı yapan arkeologlar çok daha fazla maaş almaktadır.


ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Arkadaşlar Arkeolog olma yolunda okuyacağınız Arkeoloji bölümünün iş bulma imkanlarını, mezunların ne iş yaptığınız sizler için anlattık. Başlıkları İnceleyelim.

Arkeoloji Bölümü Hakkında Bilgi
Arkeoloji bölümü TM-3 puanı ile tercih edilen bir bölümdür. Eğitim süresi 4 yıldır. Birçok üniversitede Arkeoloji bölümü bulunmaktadır.

Arkeoloji Bölümü Ne İş Yapar?
Arkeoloji bölümünün araştırma alanı yer altındaki ve su altındaki insan kalıntılarını yeryüzüne çıkarmak ve bu kalıntılar üzerinde çeşitli araştırmalar yapmaktır. Arkeoloji bölümü mezunları KPSS sınavında başarılı olduğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bu bakanlığa bağlı kuruluşlara Arkeolog olarak atanırlar. Arkeologların çalışabilecekleri farklı alanlar veya kurumlar da bulunmaktadır.

Arkeoloji Ataması Kolay mı?
Maalesef Arkeoloji mezunlarınn atanması pek kolay değildir. Mezun sayısı çok olduğu için her sene puanlar artmakta ve KPSS atama puanları 85 civarında olmaktadır.

Arkeoloji Bölümü İyi mi?
Aslında atama sıkıntısı olmasa en güzel bölümlerden birisi Arkeoloji bölümüdür. Ancak ne yazık ki onbinlerce Arkeoloji mezunu olmasına rağmen çok sınırlı sayıda Arkeolog alımı yapılmaktadır. Bu nedenle ille de devlete memur olarak atanmak isteyenler bu bölümü tercih etmeden birkaç kez düşünmelidir.

Arkeolog olmak istiyorum ne yapmalıyım, Arkeolog olma şartları nelerdir, Arkeolog nasıl olunur, Nasıl Arkeolog olunur 2017, Arkeolog olmak için gereken şartlar nelerdir, Arkeolog olmak için hangi sınavlara girilir, Arkeolog olmak için hangi liseye gitmeliyim, hangi bölümü seçmeliyim?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger