Nasıl Arapça Öğretmeni Olunur?

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Son yıllarda İmam-Hatip okullarının sayısının artması ve Arapça Öğretmeni alımlarının iyi olması, birçok öğrencide arapça Öğretmeni olma fikrini uyandırmış ve bu öğrenciler kendilerine bu mesleği hedef olarak belirlemiştir. Nasıl Arapça Öğretmeni olunur 2017 adlı yazımızı, ‘’Ben Arapça Öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım?’’ diyenler için hazırladık. Yazımızı okuduktan sonra Arapça Öğretmeni nasıl olunur sorusunun en açık ve anlaşılır cevabını bulacaksınız.


Arapça Öğretmeni Olmak İçin Hangi Lisede ve Hangi Bölümde Okumalıyım?
Arapça Öğretmeni olmak için bütün liselerde okuyabilirsiniz, yani okul olarak bir zorunluluğunuz yok. Ancak İmam Hatip Lisesinde okuyanlar bu konuda daha avantajlı olacaklardır; çünkü bu işin eğitimini daha fazla göreceklerdir.

Arapça Öğretmeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?
Arapça Öğretmeni olmak için önce YGS sınavına girip en az 180 puan almalısınız. Bu sınavdan ne kadar yüksek puan alırsanız, kazanma ihtimaliniz de o kadar artar. Daha sonra da yabancı dil sınavı olan LYS-5 sınavına girmelisiniz. Her iki sınavda da iyi puan alanlar, elde ettikleri DİL-3 puanı ile istediği Arapça Öğretmenliği bölümünü (üniversiteyi) tercih ederek bölüme yerleşirler.

Arapça Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümü Kazanmalıyım?
Arapça Öğretmeni olmanın en iyi yolu direkt Arapça Öğretmenliği bölümünü okumaktır. Ancak puanınız bu bölüme yetmediyse aşağıdaki diğer bölümleri okuyarak da Arapça Öğretmeni olma şansını elde edebilirsiniz. Arapça Öğretmenliği dışındaki bölümlerde okursanız pedagojik formasyon belgesi de almak zorundasınız. Arapça Öğretmeni olabilen bölümler şunlardır:
-Arapça Öğretmenliği Bölümü
-Mütercim-Tercümanlık Bölümü (Arapça)
-Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bu bölümlerden birisinden mezun olduktan sonra KPSS’ye girersiniz. Yeterli puanı alırsanız istediğiniz okula Arapça Öğretmeni olarak atanırsınız.

Arapça Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?
2017’de göreve yeni başlayan bir Arapça Öğretmeni 2650-2700 lira arasında taban maaş alır. Ekders de alan bir arapça Öğretmeni 3500 liraya kadar maaşını yükseltebilir.


ARAPÇA ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Arkadaşlar Arapça Öğretmeni olma yolunda okuyacağınız Arapça Öğretmenliği bölümünün iş bulma imkanlarını, mezunların ne iş yaptığınız sizler için anlattık. Başlıkları İnceleyelim.

Arapça Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi
Arapça Öğretmenliği bölümü hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, hazırlık sınıfı olmayanlarda ise 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bölümün amacı Arapça Öğretmenleri yetiştirmektir.

Arapça Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar?
Arapça Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda ve özel okullarda arapça Öğretmeni olarak çalışır. Atandıkları okullar çoğunlukla imam hatip ortaokulları ile imam hatip liseleridir.

Arapça Öğretmenliği Ataması Kolay mı?
Ataması en kolay olan öğretmenlik bölümlerinden bir tanesi de Arapça Öğretmenliği bölümüdür. Bildiğiniz gibi her sene birçok İmam Hatip Ortaokulu ve lisesi açılmaktadır. Bu okullarda Arapça Öğretmenliği ihtiyacı olduğu için çok alım yapılmakta ve KPSS puanları düşük olmaktadır.

Arapça Öğretmenliği Bölümü İyi mi?
Şu an için en mantıklı bölümlerden bir tanesi Arapça Öğretmenliği bölümüdür. Önümğzdeki birkaç sene de alımlar çok iyi olacaktır. Bu yüzden tavsiye edilebilir bir öğretmenlik bölümüdür.

Arapça Öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım, Arapça Öğretmeni olma şartları nelerdir, Arapça Öğretmeni nasıl olunur, Nasıl Arapça Öğretmeni olunur 2017, Arapça Öğretmeni olmak için gereken şartlar nelerdir, Arapça Öğretmeni olmak için hangi sınavlara girilir, Arapça Öğretmeni olmak için hangi liseye gitmeliyim, hangi bölümü seçmeliyim?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger