Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi İş İmkanları 2017
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?
Zeytin ve zeytin ürünlerinin (sofralık zeytin, zeytin yağı, prina yağı, sabun, prina) sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesini, ambalajlanmasını ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapan, elde edilen sonuçları inceleyip, değerlendiren ve karşılaşılan sorunlara çözümler bulan ara meslek elemanıdır.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Teknikeri, sofralık zeytin ve zeytinyağı işletmeleri ile büyük zeytin yetiştirme işletmelerinde çalışır.
Bunun yanı sıra, temel laboratuar bilgileri sayesinde üretim sektöründe faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde tekniker veya mikrobiyoloji laboratuarlarında laborant olarak çalışabileceği gibi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kurumlarda da görev alabilir.
Zeytin ve zeytinden elde edilen ürünlerdeki artış bu mesleğe olan talebi sürekli olarak artıracaktır. Meslek elemanlarının iş bulma olanakları, zeytin yetiştirilen bölgelerde çok yüksektir. Eğitimini aldıkları konularda kendi iş yerini kurabilirler.
Zeytincilik ve zeytin işleme teknolojisi teknikerleri Sofralık Zeytin ve Zeytinyağı üreten /Sofralık Zeytin ve Zeytinyağı ambalajlayan işyerlerinde sorumlu yönetici olarak yetki alabilmektedir
Ayrıca, Zeytincilik ve zeytin işleme teknolojisi teknikerleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sertifika eğitim kurslarına katılarak tarımsal danışmanlık sertifikası alarak, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti verebilmektedir. 

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Sofralık zeytin (siyah zeytin, yeşil zeytin) işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanır.
-Kaliteli zeytin yağı üretilmesinde çeşitli teknikleri bilir ve uygular.
-Zeytin ve zeytin yağının sağlığa uygunluğunu ve kalitesini kontrol için zeytinlerden ve katkı maddelerinden örnekler alır.
-Laboratuvarlarda değişik analiz yöntemlerini (kimyasal ve duyusal) kullanarak analiz yapar.
-Çıkan sonuçları değerlendirir, raporlar düzenleyerek ilgililere bildirir.
-İstatistiksel bilgilerin elde edilmesinde ve yorumlanmasında yardımcı olur.
-Zeytin çeşitlerinin tanınması, kültürel işlemler, hasat ve zirai mücadele gibi zeytin bahçeleri işletmeciliği ile ilgili işlerde görev alır.
-Çalıştığı işletmelerde üretimin hijyen şartlarına uygun olmasını sağlar.
-Üretilen ürünlerin, usulüne uygun olarak paketlenmesini sağlar ve paketleme işleminin düzenliliğini kontrol eder.
-Çalıştığı kuruluşta amiri ile sorumluluğunu taşıdığı kişiler arasında iletişimin sağlanmasında rol oynar.
-Saatteki üretim gücü 60 KW’a kadar olan işletmelerde imza yetkisine sahiptir.
-İşletmede uyulması gereken mevzuatı (Türk Gıda Kodeksi, TSE vb.) bilir ve yapılan işlemlerde bu mevzuat esas alır.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Tarla Bitkileri

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunlarının 81-83 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi maaşları, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi KPSS atama puanları, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger