Yat Kaptanlığı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Yat Kaptanlığı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Yat Kaptanlığı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Yat Kaptanlığı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Yat Kaptanlığı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Yat Kaptanlığı Bölümü Nedir?
Yat Kaptanlığı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Yat Kaptanlığı İş İmkanları 2017
Yat Kaptanlığı Mezunları Ne İş Yapar?
Yat Kaptanlığı Bölümü Maaşları 2017
Yat Kaptanlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Yat Kaptanlığı KPSS Taban Puanları 2017
Yat Kaptanlığı Bölümü Yorumları 2017

Yat Kaptanlığı Bölümü Nedir?
Program; yat kaptanının sahip olduğu, yatı sevk, idare ve yatta turizm faaliyetlerini yürütme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Programın amacı; yat kaptanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

Yat Kaptanlığı Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Yat Kaptanlığı eğitimi, YÖK kriterleri ve Gemi Adamları Eğitim ve Sınav Yönergesi doğrultusunda hazırlanmış olan müfredat kapsamındaki derslere göre verilmektedir.
Yat Kaptanlığı Programı YGS-1 puan türü ile öğrenci aldığı gibi sınavsız geçiş ile yerleşmek için aşağıdaki alanlardan mezun olmak gerekmektedir:
Denizcilik (Balıkçı Gemisi Kaptanlığı), Denizcilik (Gemi Yönetimi), Denizcilik (Yat Kaptanlığı), Güverte, Güverte-Avlama ve Yat Kaptanlığı. Programın kontenjanı 30 kişidir.

Yat Kaptanlığı Bölümü İş İmkanları
Yat Kaptanlığı Programı'ndan mezun olan öğrenciler "Gemiadamları Yönetmeliği" hükümlerine göre, TC Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen "Yat Kaptanı" sınavlarına girmeye hak kazanmaktadırlar.

Yat Kaptanlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Ayrıca mezunlar, çeşitli kişi ve kuruluşların yatlarında yat kaptanı olarak görev alabilmektedirler.

Yat Kaptanlığı Bölümü Maaşları
Yat Kaptanlığı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Yat Kaptanlığı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Yat Kaptanlığı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 3500 ila 4500 lira arasında değişebilmektedir.

Yat Kaptanlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
-Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
-Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Seyahat İşletmeciliği
-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
-Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
-Turizm ve Otel İşletmeciliği
- Turizm ve Otel Yöneticiliği
-Turizm İşletmeciliği

Yat Kaptanlığı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Yat Kaptanlığı mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Yat Kaptanlığı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Yat Kaptanlığı bölümü iş olanakları 2 yıllık Yat Kaptanlığı mezunları ne iş yapar, Yat Kaptanlığı bölümü hakkında bilgi, Yat Kaptanlığı maaşları, Yat Kaptanlığı KPSS atama puanları, Yat Kaptanlığı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger