Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Yat İşletme ve Yönetimi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Yat İşletme ve Yönetimi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Yat İşletme ve Yönetimi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Yat İşletme ve Yönetimi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Nedir?
Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Yat İşletme ve Yönetimi İş İmkanları 2017
Yat İşletme ve Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?
Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Maaşları 2017
Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Yat İşletme ve Yönetimi KPSS Taban Puanları 2017
Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Yorumları 2017

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Nedir?
Yat İşletme ve Yönetimi programının amacı; halen ülkemizde gelişmekte olan yatçılık ve marinacılık faaliyetlerinde görev alacak ve tersanelerimizde de üretilen ve sayıları artan büyük kapasiteli (3000 grostona kadar) yatlarda Kaptanlık yapabilecek nitelikte zabitan sınıfı denizciler yetiştirmektir. 

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
ÖSYM Kılavuzunda belirtilen “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından Meslek Yüksekokulları Ön Lisans Programlarına Sınavsız Geçiş” hakkındaki esaslara göre ve/veya Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun öğrencilerin Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavında YGS-6 sınav puanı ile ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda, öğrenciler 1 yıllık İngilizce Hazırlık ve 2 yıllık Ön Lisans eğitimini başarı ile tamamladıkları takdirde “PRÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu Yat İşletme ve Yönetimi Ön Lisans Diploması” alırlar. Eğitim süresince Öğrencilerin üniforma giyme zorunluluğu vardır.

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü İş İmkanları
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’ne uygun olan Programımızdan mezun olacak öğrenciler, Gemiadamları Sınavında başarılı oldukları takdirde Yat Kaptanı (499 groston) ehliyetine sahip olabileceklerdir. Yat kaptanı olarak Gemiadamları Yönetmeliğinde belirtilen deniz hizmetini tamamladıktan sonra Gemiadamları Sınavına girerek ehliyetlerini 500-2999 groston Yat Kaptanı seviyesine yükseltebileceklerdir. Mezunlarımız ayrıca denizcilik alanında brokerlik, denizcilik sigortacılığı, insan kaynakları, liman ve marina yönetimi ve benzeri alanlardaki görevlerde de çalışabileceklerdir.

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Günün ekonomik şartlarını da göz önünde bulundurarak, işletmeyi en karlı biçimde yönetir.
-Marina işletmeciliği ile yat işletmeciliği arasındaki ilişkiyi kurar.
-Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutar.
-Personelin nitelikli olmasını veya kurumda gerekli hizmet içi eğitimi almasını sağlar.
-Ulusal ve uluslararası ilgili kuralları (SOLAS, STCW, MARPOL, COLREG vb.) uygular.
-Yatı, kurallara uygun olarak kullanır ve yolcuların emniyetini sağlar.
-Gemi inşaat mühendisinin gözetimi altında yatların bakımının ve onarımının yapılmasını sağlar.
-Denizcilikle ilgili yayınlar ile rakip firmaların faaliyetlerini izler ve inceler.

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Maaşları
Yat İşletme ve Yönetimi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Yat İşletme ve Yönetimi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Yat İşletme ve Yönetimi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 3500 ila 4500 lira arasında değişebilmektedir.

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
-Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
-Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Seyahat İşletmeciliği
-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
-Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
-Turizm ve Otel İşletmeciliği
- Turizm ve Otel Yöneticiliği
-Turizm İşletmeciliği

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Yat İşletme ve Yönetimi mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Yat İşletme ve Yönetimi bölümü iş olanakları 2 yıllık Yat İşletme ve Yönetimi mezunları ne iş yapar, Yat İşletme ve Yönetimi bölümü hakkında bilgi, Yat İşletme ve Yönetimi maaşları, Yat İşletme ve Yönetimi KPSS atama puanları, Yat İşletme ve Yönetimi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger