Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Yapı Yalıtım Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Yapı Yalıtım Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Nedir?
Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Yapı Yalıtım Teknolojisi İş İmkanları 2017
Yapı Yalıtım Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Yapı Yalıtım Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Nedir?
Konusuyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, yalıtım sektörünün ihtiyaç duyduğu yeni sistemleri oluşturabilmek için gerekli olan projelerin tasarımı, uygun detayların çözümüyle ilgili standartlara ve yönetmeliklere uygun şekilde imalatların yaptırılmasını sağlayacak yeteneklere sahip, her türlü imalatların tekniğe uygun bir şekilde yapılmasını sağlayan ve kontrolünü yapabilecek birikimi olan, kamu sektöründe ve özel sektörde görev alabilecek nitelikli teknik elemanlar yetiştirmektir. 

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
-Yalıtım teknikerleri bina dışı yapılarda (baraj, tünel vb.) çalışabilecekleri gibi her türlü yapıda su, ısı, ses ve yangın yalıtımında da çalışabilirler.
-Özellikle son zamanlarda ses ve yangın yalıtımı uygulamalarında yapıların korunması, ekonomik ömrünün uzatılması, yaşam konforunun artırılması, kullanım rahatlığı, tasarruf vb. nedenlerle artış olduğu görülmektedir. 
-Yalıtım uygulamaları, inşaat sektörünün gelişmesine ve büyümesine paralel olarak çeşitlenmekte ve yaygınlaşmaktadır. Yapı yalıtımcılığı mesleğinde ihtiyaç duyulan işgücü, inşaat sektörü içinde yakın mesleklerden sağlanmaktadır. Kısacası meslekte iyi eğitim görmüş, nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu gözlenmektedir. 

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Yapı Yalıtım Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda yalıtım sektörde mal/hizmet üreten yalıtım firmalarında, mimari bürolarda, şantiyede uygulama yapan işletmelerde, yalıtım malzemesi üreten veya satan işletmelerde ilgili kurum ve kuruluşlarında istihdam edilirler. 

-Yalıtım yapılacak yerde ölçüm ve keşif işlerini yapar,
-Çalışılacak alanın temizliğini ve araç gereçleri kontrol eder,
-Yapılacak yalıtımın cinsine göre(ısı, ses, su ve yangın) gereken en uygun nitelikte ve miktarda malzemeyi hazırlar veya hazırlattırır,
-Yapılacak işe göre yalıtım işinde çalışacak uygun nitelikte ve sayıda işçiyi sağlar,
-Yalıtım yapılacak alana ve yalıtım türüne uygun malzemeleri yalıtım yapılacak yüzeye uygular veya uygulatır,
-İşçilerce yapılan işi kontrol eder, uygulamalardaki aksaklıkları çözmeye yönelik çalışmalar yapar günlük yapılan işleri rapor halinde sorumluluğunda çalıştığı kişilere mühendisine bildirir,
-Günlük yapılan işin raporunu tutar,
-İş güvenliği önlemlerini kontrol eder.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Maaşları
Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Yapı Yalıtım Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Yapı Yalıtım Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Kimya
-Kimya Mühendisliği

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Yapı Yalıtım Teknolojisi mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Yapı Yalıtım Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Yapı Yalıtım Teknolojisi maaşları, Yapı Yalıtım Teknolojisi KPSS atama puanları, Yapı Yalıtım Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger