Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Yapı Tesisat Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Yapı Tesisat Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Nedir?
Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Yapı Tesisat Teknolojisi İş İmkanları 2017
Yapı Tesisat Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Yapı Tesisat Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Programdan mezun olan öğrenciler, 2 yıllık öğrenimleri boyunca aldıkları ( Sıhhi Tesisat, Isıtma Sistemleri, Doğal Gaz Tesisatı, Güneş Enerjisi, Termodinamik, Yenilenebilir Enerji Uygulamaları gibi) derslerde Tesisat Teknolojisinin uygulandığı farklı alanlarla ilgili bilgi ve becerilerle donatılırlar. Yapı Tesisat Teknolojisi önlisans programından mezun olan öğrenciler, Yapı Tesisat Teknikeri unvanı alırlar.

Doğal gazın ülkemizin pek çok bölümünde gerek konut, gerek sanayi alanında kullanımının yaygınlaşması ile tesisat teknikerlerine oldukça geniş bir iş sahası doğmuştur. Buna paralel olarak, merkezi ve yerel ısıtma sistemlerinin kurulum, bakım onarım alanlarında görev yapabilmektedirler. Ayrıca bölüm öğrencileri, ülkemizde gelişmekte olan yenilenebilir enerji sektörü içinde yetişmiş eleman konumundadır.

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Yapı Tesisat Teknolojisi önlisans programından mezun olan öğrenciler, Yapı Tesisat Teknikeri unvanı alırlar. Mezun öğrenciler inşaat sektöründe yapı tesisat grubunda proje ve taahhüt aşamalarında çalışabilmektedirler.

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
KPSS’de başarılı olan mezunların devlete ait kurum ve kuruluşlarda görev alması da mümkündür.

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Maaşları
Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Yapı Tesisat Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Yapı Tesisat Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Enerji Sistemleri Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Nükleer Enerji  Mühendisliği

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Hemen hemen her sene bu bölümden ya 1 ya da 2 kişi KPSS ile alınmıştır. KPSS atamalarına baktığımızda bölüm mezunlarının 78 ile 86 puan arasında atandığını görüyoruz.

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Yapı Tesisat Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Yapı Tesisat Teknolojisi maaşları, Yapı Tesisat Teknolojisi KPSS atama puanları, Yapı Tesisat Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger