Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Nedir?
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik İş İmkanları 2017
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Mezunları Ne İş Yapar?
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Maaşları 2017
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik KPSS Taban Puanları 2017
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Yorumları 2017

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Nedir?
Rusça ve Çevirmenlik Programı'nın temel amacı, Türkiye ve Rusya arasında gün geçtikçe artan siyasî, ekonomik ve kültürel işbirliklerine katkıda bulunan ve gün geçtikçe artan iş sahalarında görev alan, Rus dili ve kültürünü bilen nitelikli insan gücünü yetiştirmektir.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Programımızda öğrencilerimiz bu ihtiyaçlara yönelik olarak iyi derecede Rusça konuşup her iki dilde çeviri yapabilmenin yanı sıra, Teknik çeviri, Ticari çeviri, Turizm çevirisi Sosyal Bilimler çevirisi, Edebi çeviri gibi uygulamalı dersler de alarak üniversite sonrasında çalışma hayatına yönlendirilmekte ve böylelikle de öğrencilerin ilgi alanlarına göre gelişimleri sağlanmaktadır. 

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü İş İmkanları
Mezunların hedeflediği ve çalıştıkları alanlar, Rusça-Türkçe çeviri büroları, devlet ve özel televizyon kanalları, gazete ve dergiler, yayınevlerine bağlı kitap çevirileri alanında ve aynı zamanda ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmiş olduğu Rusya ile değişik sektörlerde de çalışabilirler. Ayrıca bölüm mezunlarımız gerek Türkiye'de gerekse Rusya'da yüksek eğitimlerine devam edip tamamladıktan sonra üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına katılabilirler.
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Maaşları
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Mütercim-Tercümanlık (Rusça)
-Rus Dili ve Edebiyatı

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü iş olanakları 2 yıllık Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunları ne iş yapar, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü hakkında bilgi, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik maaşları, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik KPSS atama puanları, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger