Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Nedir?
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri İş İmkanları 2017
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar?
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Maaşları 2017
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri KPSS Taban Puanları 2017
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Yorumları 2017

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Nedir?
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Programı ile kara yolları ulaşım ve trafik alanında gerekli olan ve ülkemizde büyük boşluğu her an hissedilen insan gücünün yetiştirilmesinde büyük bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim planında yeralan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler Ulaştırma ve Tarik Hizmetleri Teknikeri ünvanı ile önlisans derecesini alırlar. Bu bölümde;
1.yarıyıl; Matematik, Teknik Resim, Tasarı Geometri, Ulaştırma Jeolojisi, Malzeme Bilgisi, Ulaştırma Bilgisi, Ekonomi,
2.yarıyıl; Matematik, Genel Havacılık, Zemin Mekaniği, Topoğrafya, Statik-Mukavemet, Güzergah Araştırması ve Toprak İşleri.
3.yarıyıl; Karayolu, Demiryolu, Köprüler, Terminaller, Altyapı ve Koruması, Limanlar, Mesleki Uygulama, Karayolu Trafiği.
4.yarıyıl; Karayolu, Demiryolu, Hava Meydanları İşletmeleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Ulaştırma Projesi, Lojistik, Mesleki Uygulama, Bitirme Tezi-Projesi dersleri verilmektedir.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü İş İmkanları
Ulaştırma Teknikerleri genellikle Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda görev alırlar. Ayrıca belediyelerin fen işlerinde ve özel sektörün karayolu, demiryolu, hava meydanı ve liman inşaatı, toplu konutların yollarını yapan firmaların da iş bulabilirler.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Ulaştırma programını bitirenlere "Ulaştırma Teknikeri" unvanı verilir. Ulaştırma teknikerleri inşaat mühendislerine yardımcı eleman olarak yol ve köprülerin demiryolu gibi ulaştırma yapılarının projelerinin hazırlanması yapımı bakımı ve onarımı sırasında işlerin ve işçilerin denetimi  yük ve yolcu taşımacılığında büro işlerinin yürütülmesi gibi görevler yapar.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Maaşları
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İnşaat Mühendisliği
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunlarının 80-84 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü iş olanakları 2 yıllık Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunları ne iş yapar, Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü hakkında bilgi, Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri maaşları, Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri KPSS atama puanları, Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger