Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Uçuş Harekat Yöneticiliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Nedir?
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Uçuş Harekat Yöneticiliği İş İmkanları 2017
Uçuş Harekat Yöneticiliği Mezunları Ne İş Yapar?
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Maaşları 2017
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Uçuş Harekat Yöneticiliği KPSS Taban Puanları 2017
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Yorumları 2017

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Nedir?
Ulusal ve uluslararası sivil havacılık talepleri ile uçuş emniyet tedbirlerini yerine getirmek amacıyla; emniyetli bir şekilde uçuş harekatını planlayan, uygulayan, uçuş süresince uçuşu takip ve kontrol eden, uçuşun herhangi bir safhasında sorumlu pilotun talebi veya ele ulaşan bilgiler ışığında uçuşun güvenli ve etkin bir şekilde devamını sağlamak için uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş hakkındaki bilgilerin gerekli birimlere aktarılması için uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan Uçuş Harekat Uzmanları yetiştirmektir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Uçuş harekât uzmanı (uçuş dispeçeri), uçuş harekâtını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden, sorumlu pilotun talebi veya gerekli durumlarda uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan, sivil havacılık tarafından onaylanmış geçerli lisansa sahip nitelikli personeldir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü İş İmkanları
Uçuş Harekât Yöneticiliği programından mezun olan öğrenciler, havayolu işletmeleri (yolcu – kargo) ve temsil/gözetim şirketlerinde iş bulabilmektedirler.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Her yıl daha hızlı büyüyen havacılık sektöründe açılan yeni hatlar, uçak sayısının artmasıyla birlikte ihtiyaç durulan harekat yönetici sayısı da her geçen gün artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda daha da artması beklenmektedir. Uçuş harekat uzmanı veya uçuş hareket yöneticisi olanlar, tarifeli veya tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan havayolları, yük ve posta taşıyan hava taşımacılığı işletmeleri ve havaalanlarında iş imkanı bulabilirler.
İş arayan adayların öncelikle havayolu şirketlerine başvurması gereklidir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Maaşları
Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Uçuş Harekat Yöneticiliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 2500 ila 3500 lira arasında değişebilmektedir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Hava Trafik Kontrol
-Pilotaj
-Havacılık Yönetimi

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunları ne iş yapar, Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü hakkında bilgi, Uçuş Harekat Yöneticiliği maaşları, Uçuş Harekat Yöneticiliği KPSS atama puanları, Uçuş Harekat Yöneticiliği iş imkanları 2017...

2 yorum

merhabalar bu bölümü bitirdikten sonra dikey geçiş ile hava trafik kontrole girersek mevzun olduğumuzda direk işe başlayabiliçek miyiz yoksa ekstra kpss ve herhangi bi havakurumunun açtığı kursa gidicekmiyiz ?

Bölümün sınavlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? Lisansı almak için geçmek gereken, %40'ı İngilizce olan ve en az 70 puan alınması gereken sınavdan bahsediyorum.

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger