Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Turizm ve Seyahat Hizmetleri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Turizm ve Seyahat Hizmetleri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Nedir?
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Turizm ve Seyahat Hizmetleri İş İmkanları 2017
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar?
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Maaşları 2017
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Turizm ve Seyahat Hizmetleri KPSS Taban Puanları 2017
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Yorumları 2017

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Nedir?
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Programının amacı turizm endüstrisinde, özellikle sey​ahat sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli ara eleman açığını gidermek için açılan programın amaçları öğrencilere temel işletmecilik ve turizm bilgisinin yanı sıra turizm dağıtım sistemini oluşturan seyahat sektörünün yapısı ve işleyişi, seyahat acentacılığı ve tur operatörlüğü, tur planlama ve yönetimi, turizmde ulaştırma ve profesyonel biletleme konularında gerekli bilgi, beceri ve donanıma elemanlar yetiştirmektir.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü İş İmkanları
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin tur tasarım ve operasyon, tur satış ve gereken belgeyi almak koşulu ile biletleme bölümlerinde çalışabileceklerdir. Ayrıca konaklama işletmelerinin seyahat endüstrisi işletmeleri ile ilişkileri düzenleyen ilgili bölümlerinde satış-pazarlama elemanı olarak çalışabilecek bilgi ve donanıma sahip olabileceklerdir. Bu meslek elemanları; kamu ve özel sektörde, seyahat ve otelcilik hizmetleri, acentecilik, reklâmcılık-tanıtım, fuarcılık vb. gibi alanlarda organizasyon, ön büro, satış ve pazarlama hizmetleri gibi değişik görevlerde çalışabilmektedirler. Özellikle tanıtımla ilgili işlerde yarı zamanlı çalışabilme de söz konusudur.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Mezunlarımız ‘Meslek Elemanı’ unvanı almaya hak kazanırlar. Seyahat işletmelerinde ‘Tur Operatörü, Toplantı Organizatörü’ olarak çalışabilir, kendi alanları ile ilgili işyeri açabilirler. Öğrencilerimiz, 2 yıllık önlisans eğitimi sonrası girecekleri Dikey Geçiş Sınavı neticesinde, alanları ile ilgili 4 yıllık lisans eğitimine devam edebilmektedirler. Ayrıca; 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlayan her öğrenci alanı ile ilgili 4 yıllık Açık Öğretim Fakültesine sınavsız devam hakkı kazanmakta ve ilgili alana 3. sınıftan itibaren devam edebilmektedir. Bu program mezunları, KPSS’ den gereken puanı almaları durumunda kamu kurumlarında da memur olarak atanabilmektedir.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Maaşları
Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Turizm ve Seyahat Hizmetleri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Turizm ve Seyahat Hizmetleri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İşletme
-İşletme Enformatiği
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Seyahat İşletmeciliği
-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
-Turizm İşletmeciliği

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Turizm ve Seyahat Hizmetleri mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü iş olanakları 2 yıllık Turizm ve Seyahat Hizmetleri mezunları ne iş yapar, Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü hakkında bilgi, Turizm ve Seyahat Hizmetleri maaşları, Turizm ve Seyahat Hizmetleri KPSS atama puanları, Turizm ve Seyahat Hizmetleri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger