Turist Rehberliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Turist Rehberliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Turist Rehberliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Turist Rehberliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Turist Rehberliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Turist Rehberliği Bölümü Nedir?
Turist Rehberliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Turist Rehberliği İş İmkanları 2017
Turist Rehberliği Mezunları Ne İş Yapar?
Turist Rehberliği Bölümü Maaşları 2017
Turist Rehberliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Turist Rehberliği KPSS Taban Puanları 2017
Turist Rehberliği Bölümü Yorumları 2017

Turist Rehberliği Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Turist Rehberliği Bölümü Hakkında Bilgi
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Kılavuzunda Tablo 3'te yer alan ön lisans Turist Rehberliği programının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) ilgili alanda sınavsız geçiş hakkı bulunan Eğlence Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Ulaştırma Hizmetleri ve Yiyecek İçecek Hizmetleri programlarının yerleştirmesi yapılmaktadır. Bu programın YGS ile öğrenci alan kontenjanına (YGSK) ise 2016-YGS'de 150 ve daha fazla puan almış adaylar yerleştirilebileceklerdir.

Turist Rehberliği Bölümü İş İmkanları
Bölüm mezunlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarında görev alması mümkündür. Ayrıca bölüm mezunları her türlü turizm firmasında turist rehberi olarak çalışabilir.

Turist Rehberliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Mezunların görevi ülkemize gelen turistlere rehberlik etmek, onlar için turlar düzenlemek ve ülkemizi onlara tanıtmaktır.

Turist Rehberliği Bölümü Maaşları
Turist Rehberliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Turist Rehberliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Turist Rehberi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Turist Rehberliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Seyahat İşletmeciliği
-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
-Turizm Rehberliği
-Turizm İşletmeciliği

Turist Rehberliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Turist Rehberliği mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Turist Rehberliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Turist Rehberliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Turist Rehberliği mezunları ne iş yapar, Turist Rehberliği bölümü hakkında bilgi, Turist Rehberliği maaşları, Turist Rehberliği KPSS atama puanları, Turist Rehberliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger