Tohumculuk Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tohumculuk hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tohumculuk bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tohumculuk mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tohumculuk bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tohumculuk Bölümü Nedir?
Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tohumculuk İş İmkanları 2017
Tohumculuk Mezunları Ne İş Yapar?
Tohumculuk Bölümü Maaşları 2017
Tohumculuk Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tohumculuk KPSS Taban Puanları 2017
Tohumculuk Bölümü Yorumları 2017

Tohumculuk Bölümü Nedir?
Tohumculuk Bölümünde uygulamalı olarak kaliteli tohum yetiştirme teknikleri, tohum işleme teknikleri, tohum depolama ve pazarlama hususunda sektörde aranılan kalifiye elemanların yetiştirilmesi amaçlanmıştır. 

Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim Süresince okutulan dersler şunlardır:
Tarımsal Botanik, Genetik, Toprak Bilgisi, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Tarımsal Ekoloji, Meteoroloji, Bitki Fizyolojisi, Bitki Besleme ve Gübreleme, Genel Bitki Islahı, Tarla Bitkileri Tarımı, Bahçe Bitkileri Tarımı, Tahıl Bitkileri ve Tohum Üretim Teknikleri, Yemeklik Dane, Baklagiller, Tohum Üretim Teknikleri, Endüstri Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Yem Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Sebze Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Tohumculukta Biyoteknoloj, Tohumluk Sertifikasyonu ve Mevzuatı, TohumlukTeknolojisi, Tohum Depolama Tekniği, Tohumluk Pazarlama, Bitki Hastalıkları, Bitki Ambar Zararlıları, Mesleki Yabancı Dil (İngilizce).

Tohumculuk Bölümü İş İmkanları
 Tohumculuk programını bitirenlere “Tohumculuk Teknikeri” unvanı verilir. Tohumculuk teknikerleri ziraat mühendisinin yardımcısı olup tarla ve sebze bitkilerinin tohumlarını iyileştirmek tohumların toprağa ve iklime uyumunu denemek için gerekli çalışmalar yapar, tohumların pazarlanmasını sağlar.
Çalışma Alanları: Tohumculuk teknikerleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına veya özel sektöre ait tohum üretim istasyonlarında görev alabildikleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

Tohumculuk Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Ülke Ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığına Bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum sertifikasyon kuruluşlarında ve tohum üretim istasyonlarında görev alabilirler. Türkiye’de tohum üretimi yapan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 70’e yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilirler. Ayrıca tohum Teknikeri Kendi işlerini kurarak tohum üretimi ve pazarlama yapabilirler.
-Ziraat mühendisi tarafından hazırlanan üretim planlarını uygulamaya koyar,
-Tarla ve bahçe bitkilerinin tohumlarını iyileştirme çalışmaları yapar,
-Vejetasyon süresi boyunca bitkileri izleyerek gerekli bakımların yapılmasını sağlar,
-Üretim aşamasında ve sonrasında gerekli kontrolleri yapar,
-Üretilen tohumların sertifikasyon ve paketleme işlerine yardımcı olur,
-Tohumların pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar.

Tohumculuk Bölümü Maaşları
Tohumculuk bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tohumculuk mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tohumculuk maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tohumculuk Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Organik Tarım İşletmeciliği
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Tarla Bitkileri
-Tarımsal Biyoteknoloji

Tohumculuk Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tohumculuk mezunlarının 75-84 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tohumculuk Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tohumculuk bölümü iş olanakları 2 yıllık Tohumculuk mezunları ne iş yapar, Tohumculuk bölümü hakkında bilgi, Tohumculuk maaşları, Tohumculuk KPSS atama puanları, Tohumculuk iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger