Tekstil Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tekstil Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tekstil Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tekstil Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tekstil Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir?
Tekstil Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tekstil Teknolojisi İş İmkanları 2017
Tekstil Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Tekstil Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Tekstil Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tekstil Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Tekstil Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir?
Tekstil Programı; iki yıllık olup, tekstil kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır.

Tekstil Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler "Tekstil Teknikeri" ünvanı ile ön lisans derecesini alırlar.

Tekstil Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler Tekstil Sektöründe Teknik Eleman olarak istihdam edilebilir. Mezun öğrenciler tekstil, hazır giyim üretim teknolojisi alanında üretim yapan işletmelerde, 5.seviye meslek elemanı yeterliliğinde ,yönetici yardımcısı olarak, örgün ve yaygın orta öğretim kurumlarında usta öğretici olarak istihdam edilebilecek, kendi iş yerini kurarak üretim yapabilme yeteneğine sahip öğrenci yetiştirmektedir.

Tekstil Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan ülkemizin gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir.

Özellikle: Bursa, İstanbul, Adana, Denizli, Gaziantep gibi tekstil sanayii gelişmiş illerde ve boya-baskı-terbiye-konfeksiyon dallarındaki gelişmeler ışığında, bu alanlarda ileride iş bulma olanaklarının daha da artacağı tahmin edilmektedir. 

Ayrıca, gümrük birliğine geçişin ve Avrupa Topluluğu ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, tekstil ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi için sektörün rekabet gücünün, kalitenin ve verimliliğin arttırılması gerekmektedir. Bu nedenle, yeni teknolojik yatırımların yanında, nitelikli ve sayısal olarak daha fazla teknik elemana gereksinim artacaktır.
-Tekstil mühendisi tarafından hazırlanan üretim planının uygulamaya konulması için hazırlık çalışmaları yapar,
-Yapılacak üretime uygun olan makineleri hazırlar,
-Makinelerin bakım, ayar ve onarımını yapar,
-Üretilmek istenen mamulün gerekirse analiz ve tasarımını yapar,
-Yarı mamul ve mamullerin kalite kontrolünü yapar.

Tekstil Teknolojisi Bölümü Maaşları
Tekstil Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tekstil Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tekstil Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tekstil Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Moda Giyim Tasarımı
-Moda Tasarımı
-Moda ve Tekstil Tasarımı
-Tekstil
-Tekstil Mühendisliği
-Tekstil Tasarımı
-Tekstil ve Moda Tasarımı

Tekstil Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tekstil Teknolojisi mezunlarının 89-91 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tekstil Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tekstil Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Tekstil Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Tekstil Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Tekstil Teknolojisi maaşları, Tekstil Teknolojisi KPSS atama puanları, Tekstil Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger