Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Nedir?
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İş İmkanları 2017
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mezunları Ne İş Yapar?
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları 2017
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler KPSS Taban Puanları 2017
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Yorumları 2017

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Nedir?
Gıda, ilaç, kozmetik ve boya endüstrisinde ekonomik değeri olan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin biyolojik, ekolojik, genetik ve sistematik özellikleri, kültüre alınması, doğadan toplanması ve korunması, kimyasal içerikleri ve analiz yöntemleri, temin edilmesi, üretimleri ve kalite kontrolleri, kullanım alanları ve etiği konusunda bilgileri disiplinler arası ve akademik bir anlayış içerisinde alarak temel bilgi ve pratiğe sahip olan yardımcı teknik personeli yetiştirmektir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim süresince Genel Kimya, Botanik, Bitki Ekolojisi, Laboratuar Tekniği, Bilgisayar kullanımı, Organik Kimya, Tıbbi Bitkiler Sistematiği, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihi, Analitik Kimya, Matematik Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anatomisi, Bitki Fizyolojisi, Toprak Bilgisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirme tekniği, Mikrobiyoloji, Drog Hazırlama Tekniği, Boya Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Doku Kültürleri, Parfüm Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, İstatistik, Bitki Koruma, Bitki Besleme, İlaç Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Keyif ve Uyarıcı Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Fitokimya, Biyokimya, Genel Ekonomi, Proje derslerini alırlar.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü İş İmkanları
Tıbbi bitkiler ithal ve ihraç eden firmalar, bitkisel ilaç üreten laboratuarlar, bu bitkilerin yetiştiriciliği yada toplayıcılık faaliyetlerinde bulunan sektörler, tıbbi bitki drogları üreten ve satışı yapan işyerleri, aktarlar, güzellik salonları, bitkisel ilaç yapan ve satan eczaneler, aromaterapi merkezleri, parfümeri ve kozmetik sanayinin yanı sıra Tarım, Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar, Tohum, gübre ve ilaç bayilerinde, kimyasal laboratuvarlar, gümrüklerde ithal ve ihraç bitkisel ürünlerin kontrolleri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde yer alan herbaryum ve bitki laboratuarlarında yardımcı teknik personel olarak görev yapılır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı tarım il ve ilçe müdürlükleri, Organik tarım işletmelerinde, Organik pazarlarda, Organik üretime girdi (tohum, organik gübre, organik tarımsal mücadele) sağlayacak özel sektör kuruluşlarında, Ziraat odalarında, Toprak analiz laboratuarlarında, Organik ürün sertifikası veren kuruluşlarda, küçük ve orta ölçekli tarıma dayalı sanayilerde ve KOBİlerde çalışabilir, Kendi arazilerinde organik tarım yapabilirler. 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Tıbbi Aromatik Bitkiler Teknikerleri, tıbbi bitki ihraç eden özel şirketlerde, ilaç imal laboratuarlarında, büyük şehirler ve turistik bölgelerde tıbbi bitki ve drog satışı yapılan özel işyerleri ve güzellik salonlarında çalışabilirler. Devlet sektöründe ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerinde istihdam edilebilirler.
Ziraat Mühendisinin gözetiminde,
-Tıbbi bitkilerin  hasatlama işlemlerini yapar,
-Yeşil olarak  toplanan bitkileri kurutulması  ve saklanması işlerinde çalışır,
-Tıbbi bitkilerden çeşitli yağların çıkarılmasına çalışır. Laboratuar ortamında etkin madde üretiminde görev alır,
-Tıbbi bitkileri öğüterek çeşitli ilaç hammaddelerini hazırlar,
-Tıbbi bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlerini yapar,
-Parfüm, krem, merhem, losyon vb. kozmetik ürünlerin yapımında görev alır,
-Tıbbi bitkilerin üretildiği sera, tarla ve depoları mikroplardan arındırmak için kimyasal maddelerle temizler,
-Çeşitli  tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Kimya
-Tarla Bitkileri

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunlarının 73-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü iş olanakları 2 yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları ne iş yapar, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü hakkında bilgi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler maaşları, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler KPSS atama puanları, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger