Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir?
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik İş İmkanları 2017
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Mezunları Ne İş Yapar?
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Maaşları 2017
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik KPSS Taban Puanları 2017
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Yorumları 2017

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir?
Tıbbi tedavi ve araştırmalarda elde edilen bulguların derlenmesi, düzene konması, raporlanması, hekim ve araştırmacıların hizmetine sunulması konularında çalışabilecek kişiler yetiştirmektir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü İş İmkanları
Üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, adli tıp kurumları, sağlık ocakları, özel hastane ve klinikler, özel muayenehane hekimliği, tıbbi yazılım (tıbbi dergi, bülten, abstrak vb. hazırlama hizmetleri) şirketlerinde, medikal malzemenin satış ve tanıtım işlerinde, ambulans şirketlerinde görev alabilirler. Kısacası sağlıkla ilgili tüm birimlerde tibbi dökümantasyon, arşivleme ve sekreterlik hizmetlerinde çalışabilirler.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Teknikeri ünvanı alacaktır. Ayrıca YÖK Yürütme Kurulunun 92.26.698 sayılı kararı ile Tıbbi Sekreter unvanını da kullanabilirler. Mezunlar; özel ve kamuya ait sağlık kuruluşlarının klinik, poliklinik, laboratuvar, ameliyathane, acil servis gibi tıbbi birimlerde çalışmaktadırlar. Bunun yanında sağlık kurulu, hasta kabul, hasta dosyaları arşivi gibi idari birimlerde de görev yapmaktadırlar.
-Çalıştığı hastanelerde yatak ve tedavi olanakları, giriş yapan hastaların çeşitli birimlere dağılımı, yapılan tedavinin türü, süresi, şifa ile taburcu olan veya ölenlerin vb. sayılarını toplar, düzenler ve ilgililerin hizmetine sunar,
-Çalıştığı hastane veya sağlık kuruluşunun verimlilik, yatak kapasitesi, doğum hızı, ölüm oranı vb. konulardaki periyodik istatistik cetvellerini derler ve araştırıcıların hizmetine sunulması için düzene koyar,
-Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguları derler, düzene koyar,
-Hastanelerde hasta kaydı ve taburcu işlemlerini yapar, ilgili bölüm veya doktorlara gönderir,
-Tıbbi raporları yazar,
-Hastane arşivini baştan kurup düzenleyebilir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Maaşları
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İşletme
-İşletme Yönetimi
-Sağlık İdaresi
-Sağlık Yönetimi

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunlarının 60-70 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü iş olanakları 2 yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunları ne iş yapar, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü hakkında bilgi, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik maaşları, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik KPSS atama puanları, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik iş imkanları 2017...

2 yorum

Ben sizin paylaştığınız en iyi 2 yillik mesleklerinizden ağız ve dis salığına gitmek istiyorum ama malesef puan türü ygs2 den aliyo ben sayisalcı olmama ragmen baraji gecmedim ama ygs3 ygs4 ygs5 ygs6 da baraji gectim lys ye girdigim zaman kac puan alirsam agiz ve diş sagligi meslegini seçme imkanim var mi

Ben sizin paylaştığınız en iyi 2 yillik mesleklerinizden ağız ve dis salığına gitmek istiyorum ama malesef puan türü ygs2 den aliyo ben sayisalcı olmama ragmen baraji gecmedim ama ygs3 ygs4 ygs5 ygs6 da baraji gectim lys ye girdigim zaman kac puan alirsam agiz ve diş sagligi meslegini seçme imkanim var mi

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger