Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Nedir?
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi İş İmkanları 2017
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Nedir?
Tarımsal ürünlerin hasadından sonra bu ürünlerin, kayıpların önlenmesi ürünlerin sınıflanması, işlenmesi, paketlenmesi, muhafaza edilmesi, depolanması ile pazarlanması işlerinde çalışan kişidir.

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Bitkisel ürünlerin dış pazarlarda standartlara uygun kalitede olması, korunması, istenilen özelliklerde paketlenip nakledilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu bakımdan, söz konusu mesleğin önemi ve bu meslek elemanlarına olan ihtiyaç günden güne artmaktadır. 

Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama Teknikeri Özel şirketlerde ve kendi kurdukları işyerlerinde çalışabilirler. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME), Ziraat Fakülteleri, Belediyeler, Tariş, Fiskobirlik gibi entegre tesislere sahip kooperatifler, Sağlık Bakanlığının gıda güvenliği ile ilgili birimlerinde, soğuk hava depoları, büyük marketler, sebze-meyve ihracatı yapan firmalarda çalışabilirler. 

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Hasat sonrası muhafaza edilecek ürünlerin bozulmadan uzun süre saklanması için uygun muhafaza, depolama ve iklimlendirme tekniklerini kullanır.
-Hasat sonu kayıplarının en aza indirilmesini sağlar ve ürünün pazara en iyi koşullarda sunulmasını sağlar,
-Depolarda ve ambarlardaki hastalık ve zararlıları teşhis ederek mücadele eder,
-Depolardan pazarlanacak bitkisel ürünlerin pazarlanmasında uygun ambalajlama ve paketleme tekniklerini uygular.
-Hasat sonu standardizasyon ile taşıma ve pazarlama işlerini yürütür.

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Maaşları
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Tarla Bitkileri

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi mezunlarının 80-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi maaşları, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi KPSS atama puanları, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger