Tarımsal İşletmecilik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tarımsal İşletmecilik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tarımsal İşletmecilik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tarımsal İşletmecilik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tarımsal İşletmecilik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tarımsal İşletmecilik Bölümü Nedir?
Tarımsal İşletmecilik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tarımsal İşletmecilik İş İmkanları 2017
Tarımsal İşletmecilik Mezunları Ne İş Yapar?
Tarımsal İşletmecilik Bölümü Maaşları 2017
Tarımsal İşletmecilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tarımsal İşletmecilik KPSS Taban Puanları 2017
Tarımsal İşletmecilik Bölümü Yorumları 2017

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Nedir?
Bu program, tarım ve tarıma dayalı sanayi işletmelerinde, finansman ve ürün pazarlama, tarımsal muhasebe kayıtlarını düzenleme, tarımsal sigorta, tarımsal danışmanlık, tarımsal değerleme ve çiftçi örgütlenmesi, gibi alanlarda çalışabilen, tarımsal işletmelerin karlılık durumlarını arttırmayı hedefleyen elamanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Tarımsal İşletmecilik Bölümü İş İmkanları
Tarımsal İşletmecilik Programı mezunları;

-Bitkisel ve hayvansal üretim yapan tüm tarım işletmelerinde (seracılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftlikleri, tavukçuluk işletmeleri, balık çiftlikleri vb.)
-Tarıma dayalı sanayi işletmelerinde ( konserve, salça, meyve suyu, süt işleme vb.)
-Paketleme ve soğuk hava tesislerinde,
-Tarımsal girdi üretim ve satışı yapan firmalarda,
-Tarımsal danışmanlık ve değerleme şirketlerinde,
-Tarımsal kooperatiflerde,
-Bankaların ilgili bölümlerinde,
-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında,
-Tarımla ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilmektedirler.
-Zirai ilaç ve tohumluk pazarlama hizmetlerinde 3 yıl çalıştıktan sonra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Düzenlemiş olduğu Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavında başarılı olmaları halinde zirai ilaç bayii açabilmektedirler.
-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarafından yapılan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavında başarılı olmaları halinde alacakları belgeler ile tarım işletmelerinde danışmanlık yapabilmektedirler.

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Eğitimini başarı ile bitirenlere Ön Lisans diploması ve 'Meslek Elemanı'unvanı verilir. Tarımsal İşletmecilik Programı mezunları, çiftliklerin ve tarımsal işletmelerin yönetim planının hazırlanması ve yürütülmesi; çiftlikte üretilecek ürünlerin belirlenmesi, çalışacak elemanların seçimi, hammaddenin satın alınması verimli ürün elde edilmesi ve ürünlerin pazarlanması ile ilgili tüm işlerde ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak çalışır.
Tarımsal İşletmecilik Programı mezunları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına veya özel sektöre ait çiftliklerde görev alabildikleri gibi kendi çiftliklerinin yönetimini de yapabilirler.

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Maaşları
Tarımsal İşletmecilik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tarımsal İşletmecilik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tarımsal İşletmecilik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İşletme
-İşletme-Ekonomi
-İşletme Yönetimi
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi Tarım Ekonomisi

Tarımsal İşletmecilik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tarımsal İşletmecilik mezunlarının 82-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tarımsal İşletmecilik bölümü iş olanakları 2 yıllık Tarımsal İşletmecilik mezunları ne iş yapar, Tarımsal İşletmecilik bölümü hakkında bilgi, Tarımsal İşletmecilik maaşları, Tarımsal İşletmecilik KPSS atama puanları, Tarımsal İşletmecilik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger