Tahribatsız Muayene Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Tahribatsız Muayene hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Tahribatsız Muayene bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Tahribatsız Muayene mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Tahribatsız Muayene bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tahribatsız Muayene Bölümü Nedir?
Tahribatsız Muayene Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tahribatsız Muayene İş İmkanları 2017
Tahribatsız Muayene Mezunları Ne İş Yapar?
Tahribatsız Muayene Bölümü Maaşları 2017
Tahribatsız Muayene Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tahribatsız Muayene KPSS Taban Puanları 2017
Tahribatsız Muayene Bölümü Yorumları 2017

Tahribatsız Muayene Bölümü Nedir?
Öğrencileri, tahribatsız muayene teknolojisi alanında her türlü bilgi ve beceriye sahip olmalarının yanı sıra, temel metalurji ve malzeme konularına da hakim olarak, mesleğini sadece uygulama olarak değil, bilgi açısından da tam olarak kavramış şekilde yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Tahribatsız Muayene Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Tahribatsız Muayene programı, malzemelerin iç yapısının gerekli materyal ve metotlar kullanılarak incelenmesi , yorumlanması, ürünlerin çeşitli endüstriyel alanlarda kullanımı öncesinde kalite açısından uygunluğunun değerlendirilmesini amaçlayan bir bilim ve teknoloji alanıdır. Tahribatsız muayene yöntemleri malzemelerin içerisinde görünmeyen süreksizliklerin veya malzeme yüzeyine açık süreksizliklerin tespitinde kullanılır. Hata ve kusur tespiti dışında kapalı bir malzemenin içinde bulunan bir diğer malzemenin miktarını ölçmede, metal yüzeylerdeki boya kalınlığı ölçmede,monteli parçaların durum tespitlerinde, radar sistemlerinde kullanılmaktadır. Ultrasonik Muayenede ve endüstriyel radyografide genel olarak incelenecek olan bölgeye ultrasonik ses dalgaları, X veya gamma ışınları gibi çok küçük dalga boyuna sahip yüksek enerjili ışınlar gönderilerek testler yapılır.

Tahribatsız Muayene Bölümü İş İmkanları
Tahribatsız Muayene programının, genel iş alanları arasında havacılık sektörü ,savunma sanayi ,makine imalat sanayi , kalite kontrol ve gözetim firmaları bulunmaktadır.Ayrıca, güç santralleri (termik, hidrolik), çelik konstrüksiyon, kimya-petrokimya, rafineriler, çimento, gübre, ilaç, savunma sanayi, sektörlerini de kapsayan geniş bir alanda imalat, montaj ve konstrüksiyon aşamalarında tahribatsız muayene programının mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Tahribatsız Muayene Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Uygulanacak test metodu için muayene tekniğini belirler.
-Uzmanı olduğu yöntemle ilgili muayene uygulamalarının sınırlamalarını tanımlar.
-Tahribatsız Muayene(NDT) standart ve kurallarını, çalışma şartlarında uygulanabilecek iş talimatlarına dönüştürür.
-Cihaz ve donanımları kurar ve kalibrasyonunu yapar.
-Testleri yapar ve muayeneleri denetler.
-Sonuçları yorumlar ve değerlendirir.
-Seviye I sertifikasının gerektirdiği çalışmaları yapar ve denetler.
-Tahribatsız Muayene Operatörlerini eğitimi ve yönlendirilmesini yapar.
-Muayene sonuçlarını düzenler ve rapor haline getirir.
-Mesleği alanındaki gelişmeleri takip eder ve uygular, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Tahribatsız Muayene Bölümü Maaşları
Tahribatsız Muayene bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tahribatsız Muayene mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tahribatsız Muayene maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tahribatsız Muayene Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
-Malzeme Mühendisliği
-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Tahribatsız Muayene Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tahribatsız Muayene mezunlarının 89-91 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tahribatsız Muayene Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tahribatsız Muayene bölümü iş olanakları 2 yıllık Tahribatsız Muayene mezunları ne iş yapar, Tahribatsız Muayene bölümü hakkında bilgi, Tahribatsız Muayene maaşları, Tahribatsız Muayene KPSS atama puanları, Tahribatsız Muayene iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger