Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Süt ve Besi Hayvancılığı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Nedir?
Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Süt ve Besi Hayvancılığı İş İmkanları 2017
Süt ve Besi Hayvancılığı Mezunları Ne İş Yapar?
Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Maaşları 2017
Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Süt ve Besi Hayvancılığı KPSS Taban Puanları 2017
Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Yorumları 2017

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Nedir?
Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan yüksek verim ve kalitede süt, et, yapağı üretimi ile bu ürünlerin kalite kontrolü, muhafazası, pazara hazırlanması hakkında yeterli bilgi ve pratiğe sahip nitelikli teknik eleman yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü İş İmkanları
Süt ve Besi Hayvancılığı Yetiştiriciliği Programı mezunları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bakanlığa bağlı müdürlüklerde, İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Sağlık İl Müdürlüklerinde, Belediyelerde, Hıfzıssıhha Enstitülerinde, Özel Sektör İşletmeleri: büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmeleri ile yem ve yem katkı maddeleri üretim ve pazarlama işletmelerinde çalışabildikleri gibi kendileri de özel işyerlerini açabilmektedir. Özellikle gıda sektörünün yoğun olduğu bölgelerde iş olanakları fazladır. Program mezunları ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde ziraat mühendisliği programlarına geçebilirler.
Acıpayam, Denizli’nin ve bölgenin hayvancılık merkezi olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, yörede Avrupa’nın en büyük ve en modern büyük baş hayvan çiftliği ile – ulusal zeminde de tanınan, modern bir süt işleme tesisi ve mandıralar bulunmaktadır. Bölümden mezun olacak öğrencilerin bu işletmelerde iş bulmaları mümkündür.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Özel sektörde özellikle hayvansal gıda üretiminin ve süt işletmelerinin yoğun olduğu bölgelerde iş bulma imkânları vardır. Ayrıca, bağımsız çalışabilme imkânı mevcuttur. Gelişmekte olan süt hayvancılığı ve süt imalatı konusunda teknik deneyim bilgisi, donanımı olan kaliteli ara eleman ihtiyacı bulunmaktadır.
-Süt Hayvancılığı Teknikeri kamu ve özel kuruluşlarda varsa sorumlu ziraat mühendisine veya veteriner hekime yardımcı eleman olarak;
-Süt hayvanlarının ırklarının geliştirilmesi ve ıslahı çalışmalarını yapar.
-Süt hayvanlarının bakımı ve beslenmesiyle ilgili işleri yapar.
-Süt hayvanlarının barınaklarının düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar yapar.
-Süt işletmeleriyle ilgili iletişim ve koordinasyonu yürütür.
-Elde edilen sütün işlenmesi ve pazara sevkini yapar.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Maaşları
Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Süt ve Besi Hayvancılığı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Zootekni
-Hayvansal Üretim

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Süt ve Besi Hayvancılığı mezunlarının 82-89 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü iş olanakları 2 yıllık Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları ne iş yapar, Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü hakkında bilgi, Süt ve Besi Hayvancılığı maaşları, Süt ve Besi Hayvancılığı KPSS atama puanları, Süt ve Besi Hayvancılığı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger