Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Süs Bitkileri Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Nedir?
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği İş İmkanları 2017
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Mezunları Ne İş Yapar?
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Maaşları 2017
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği KPSS Taban Puanları 2017
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Yorumları 2017

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Nedir?
Süs bitkileri yetiştiriciliği programında 2 yıllık bir program çerçevesinde; süs bitkileri yetiştiriciliği, bakımı ve pazarlanması konularında bilgili ara eleman yetiştirilmektedir.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Programın ilk yılı, tarım biliminin temel zorunlu derslerinden(Bitki besleme ve gübreleme, Tarımsal Meteoroloji, Bitki Fizyolojisi, Botanik, Sera Yapım Tekniği gibi) oluşmaktadır. İkinci yıl ise ise ağırlıklı olarak süs bitkileri yetiştiriciliği ve bakımı (Kesme Çiçek, Saksı çiçekleri, Mevsimlik Çiçek, Dış Mekan Süs Bitkileri gibi) ile ilgili konulara ayrılmış bulunmaktadır. Program kapsamında teorik ile arazi ve laboratuvar çalışmalarınada ağırlık verilmektedir.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü İş İmkanları
Fidanlıklar, Orman Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl ve İlçe Belediye Seralarında, özel peyzaj projelerinde teknik eleman olarak çalışabilirler. Doğa ve çevre ile ilgili uygulayıcı elemanlara ihtiyaç her zaman devam edecektir. Gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde bu konuda yetişmiş ara eleman yetersizdir. Bu nedenle yüksekokulu bitirenlerin iş bulma olasılığı her zaman yüksektir. Bu sektörde kazanç, yerine ve ortamına göre, işverence serbest piyasa koşullarına göre belirlenmektedir.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği mezunları orman mühendislerine ve peyzaj mimarlarına yardımcı eleman olup,
-Süs bitkileri yetiştirilmesini sağlarlar.
-Süs bitkilerinin bakımını sağlarlar.
-Süs bitkilerinin peyzaj projelerinde uygulamasını sağlarlar.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Maaşları
Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Süs Bitkileri Yetiştiriciliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Süs Bitkileri Yetiştiriciliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Peyzaj Mimarlığı

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Süs Bitkileri Yetiştiriciliği mezunlarının 83-85 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Süs Bitkileri Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümü hakkında bilgi, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği maaşları, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği KPSS atama puanları, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger