Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Su Ürünleri İşleme Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Su Ürünleri İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Su Ürünleri İşleme Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi İş İmkanları 2017
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?
Deniz ve iç sularda yaşayan su ürünlerinin, avlanılmasından tüketimine kadar geçen sürede hijyenik olarak saklanması, işlenmesi, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde, tüketiciye sunumunu sağlamak.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Sadece Tunceli Üniversitesinde okutulmaktadır. Bölüm; Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan balık, ıstakoz vb. su canlılarının üretilmesi, korunması, avlanması ve değerlendirilmesi çalışmalarında bulunan elemanları yetiştirmek amacıyla açılmıştır.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Son yıllarda ülkemizde tatlı su balıkçılığı alanında modern işyerlerinin sayısı çoğalmış olup, buna bağlı olarak istihdam olanakları da genişlemektedir. Su ürünleri teknikerleri; özel sektöre ait su ürünleri üretim ve işleme tesislerinde, akvaryum balığı üretim tesislerinde ve balık çiftliklerinde çalışabildikleri gibi, Tarım Bakanlığı, DSİ, belediye ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretim çiftliklerinde çalışabilirler. Ayrıca çeşitli kredilerden de faydalanarak kendi adlarına işyeri açabilme olanakları da vardır. Son zamanlarda bu alana bayanların da ilgisinin arttığı, özellikle su ürünleri işleme ve değerlendirme tesislerinde çalışmakta oldukları gözlenmektedir.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Su ürünlerinin değerlendirilmesi (işleme, ambalajlama ve pazarlama) ile ilgili işlemleri mühendis denetiminde yürütür, 
-Deniz balığı, kabuklular, akvaryum balığı ve genellikle tatlı su balığı üretimine gözetmenlik yapar,
 -Balıklardan yumurtalar alarak kuluçkahanede dölleme tekniklerini uygular ve süresi dolduğunda çıkan yavru balıkları bir havuza yerleştirir,
-Su analizleri yapar veya yaptırır,
 -Balıkların doğal ve yapay yemlerle beslenmesi çalışmalarını yürütür, 
-Balık hastalıklarını teşhis eder, tedavi edilmesini sağlar,
-Havuzların zararlılardan arındırılması ve kullanılabilmesi için gerekli çalışmaları yapar.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları
Su Ürünleri İşleme Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Su Ürünleri İşleme Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Su Ürünleri İşleme Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Balıkçılık Teknolojisi
-Beslenme ve Diyetetik
-Gıda Mühendisliği
-Gıda Teknolojisi
-Su Ürünleri Mühendisliği

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Su Ürünleri İşleme Teknolojisi mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Su Ürünleri İşleme Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Su Ürünleri İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Su Ürünleri İşleme Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Su Ürünleri İşleme Teknolojisi maaşları, Su Ürünleri İşleme Teknolojisi KPSS atama puanları, Su Ürünleri İşleme Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger