Su Altı Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Su Altı Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Su Altı Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Su Altı Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Su Altı Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Su Altı Teknolojisi Bölümü Nedir?
Su Altı Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Sualltı Teknolojisi İş İmkanları 2017
Su Altı Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Su Altı Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Su Altı Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Su Altı Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Su Altı Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Su Altı Teknolojisi Bölümü Nedir?
Bölümün amacı nitelikli sualtı teknikeri yetiştirmektir .

Su Altı Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Su Altı Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Sualtı Teknolojisi Teknikerlerinin çok geniş bir çalışma alanları mevcuttur. Başta denizcilik şirketleri ile sualtı inşaat şirketleri olmak üzere, petrol şirketleri, sualtı danışmanlık ve projelendirme şirketleri, yurtiçi ve yurtdışı dalış şantiyeleri, tersaneler, özel dalgıçlık ve kurtarma şirketleri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Türkiye Denizcilik İşletmeleri bünyesinde “basınç odası” bulunan hastaneler, oteller, tatil köyleri, özel tur şirketleri ve sualtı kazıları yapan arkeolojik ekipler sualtı teknolojisi teknikerlerinin çok kolay iş buldukları yerlerdir.

Sualtı teknikerleri yurtdışında da kolayca iş bulma şansına sahipler. Özellikle denizden petrol çıkaran ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin daha fazla sualtı teknikerine ihtiyaçları olmaktadır. Uluslararası organizasyonlarla sualtı dalış turları düzenleyen yurtdışı turizm şirketleri de, sualtı teknikerlerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışmasını sağlayan kuruluşlardır.

Sualtı teknolojisi teknikerleri kendi işyerlerini kurabilirler. Kendi işini kuranlar daha çok arama – kurtarma şirketi, projelendirme ve danışmanlık şirketi ya da dalış malzemelerini pazarlayan şirketlerdir.

İşin zorluğu, çalışma şartlarının ağır ve tehlikeli oluşu nedeniyle, çok az tercih edilen bir meslektir. Oysaki gerek yurtiçinden, gerekse de yurtdışından bu mesleğin elemanlarına olan talebe bakıldığında ve bu meslekte eleman çalıştıran sektör sayısının fazlalığı, kısa ve uzun vadede bu meslek elemanlarının işsizlik sorunu yaşamayacaklarının bir göstergesidir.

Sualtı teknolojisi teknikerlerini istihdam eden sektörlerden, sanayi ve inşaat sektörü yapılan işin güçlüğünden dolayı daha çok erkek meslek elemanlarını tercih ederken, hizmet sektöründe ise örneğin otel ve tatil köylerinde bayan sualtı teknikerleri tercih edilmektedir.

Su Altı Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Dalış için gereken hazırlığı yapar; alet ve malzemelerini kontrol eder,
-Su altındaki canlı ve cansız varlık ya da cisimleri usulüne uygun olarak su üstüne çıkarır,
-Sualtında her tür bağlantı ve ayırma işlerini yapar,
-Sualtındaki her tür döşeme, montaj, kaynak ve tamirat işlerini yapar,
-Sualtı arama, tespit ve işaretleme işlerini yapar,
-Sualtı ile ilgili olarak karada yapılan çalışmalara katılır,
-Sualtı ile ilgili her tür bilimsel verileri toplayarak yenilikleri izler.
-Basınç odalarında kullanılan her tür cihazın kullanım ve bakımını yapar,
-İlgili kuruluşlarla iletişim ve işbirliği yapar.

Su Altı Teknolojisi Bölümü Maaşları
Su Altı Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Su Altı Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Su Altı Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Su Altı Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Balıkçılık Teknolojisi
-Su Ürünleri Mühendisliği

Su Altı Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Su Altı Teknolojisi mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Su Altı Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Su Altı Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Su Altı Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Su Altı Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Su Altı Teknolojisi maaşları, Su Altı Teknolojisi KPSS atama puanları, Su Altı Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger