Sondaj Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Sondaj Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Sondaj Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Sondaj Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Sondaj Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir?
Sondaj Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Sondaj Teknolojisi İş İmkanları 2017
Sondaj Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Sondaj Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Sondaj Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Sondaj Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Sondaj Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir?
Teknikerlere sondaj teknolojisi konusunda teknik beceri kazandırmak, sondajın gerçekleştirilmesinden, çevrenin ve doğal yaşamın korunmasına, sondajda verimliliğin arttırılmasına, sondaj maliyetinin düşürülmesine yönelik ön bilgiler vermek sondaj faaliyetlerini bilimsel temellere oturtmuş dinamik teknik elemanlar yetiştirmektir.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Zorunlu-seçmeli tüm dersleri ve stajları başarı ile tamamlayanlar " Sondaj Teknolojisi Teknikeri " olarak mezun olmaktadır. 

Sondaj Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Sondaj Teknolojisi Teknikerleri özel sektörün yanı sıra MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü), TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), DSİ (Devlet Su İşleri), TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri), Elektrik İşleri Etüd İdaresi, İller Bankası gibi kamu kuruluşlarında da çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca petrol arama çalışmalarında bulunan Mobil vb. gibi uluslar arası şirketlerde de çalışma olanağı vardır.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Sondaj Teknolojisi Programı mezunları jeotermal, petrol, maden, yer altı suyu, zemin araştırma sondajcılığı konularında çalışan firmalarda ve kamuda istihdam edilmektedirler.

-Mühendis tarafından hazırlanan sondaj programının, sondaj personeli tarafından yürütülmesini sağlar,
-Görevlileri ve kullanılacak makineleri sağlar.
-Yapılan çalışmada iş emniyetini sağlar, kontrol eder,
-Yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletmeleri için delme işlemini yapar,
-Delme işleminde gelinen her noktada toprak örnekleri alır (yapılan işin geldiği durumu tespit için) ve bunları laboratuarda inceler,
-Mühendislerle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Maaşları
Sondaj Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Sondaj Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Sondaj Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Jeofizik Mühendisliği
-Jeoloji Mühendisliği
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Sondaj Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Sondaj Teknolojisi mezunlarının 87-88 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Sondaj Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Sondaj Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Sondaj Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Sondaj Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Sondaj Teknolojisi maaşları, Sondaj Teknolojisi KPSS atama puanları, Sondaj Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger