Seracılık Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Seracılık hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Seracılık bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Seracılık mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Seracılık bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.
İÇİNDEKİLER
Seracılık Bölümü Nedir?
Seracılık Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Seracılık İş İmkanları 2017
Seracılık Mezunları Ne İş Yapar?
Seracılık Bölümü Maaşları 2017
Seracılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Seracılık KPSS Taban Puanları 2017
Seracılık Bölümü Yorumları 2017

Seracılık Bölümü Nedir?
Seracılık Programının amacı; sera kurulumunu yapabilen, sera işletebilen, örtü altı sebze ve süs bitkisi üretebilen, sulama, gübreleme, budama, ilaçlama, hasat gibi teknik konularda bilgili, organik tarım ve topraksız tarım tekniklerini bilen ve uygulayabilen, bitkiler üzerinde bulunan hastalık ve zararlıları tanıyarak, doğaya dost mücadele yöntemlerini bilen ve uygulayabilen, bilinçli teknik elemanlar (teknikerler) yetiştirmektir.

Seracılık Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Hem sebze hem de süs bitkileri seracılığına yönelik verilen uygulama eğitimi ise; açık arazileri, seraları ve laboratuvarlarında devam etmektedir.

Seracılık Bölümü İş İmkanları
Sanayileşme sürecinin hız kazandığı ülkemizde, kalkınma planları hazırlanırken tarım–sanayi işbirliği ile tarım sektöründe verimliliği artırmak amaçlanmaktadır. Sanayileşme sürecinde tarımın en önemli kollarından birini de hiç şüphesiz seracılık oluşturmaktadır. Programın amacı, ülkemizde önemli bir yeri olan seracılık konusunda bölgenin olanaklarını da kullanarak özel bilgi ve beceriye sahip nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

Mezunlar;
-Sera kurma imkanları varsa kendi işletmelerinde,
-Özel kişi ve firmaların sebze ve saksılı süs bitkileri veya kesme çiçek seralarında,
-Fide firmalarında,
-Fidan ve dış mekan süs bitkileri üreten işletmelerde,
-Tohum firmalarında, ilaç firmalarında ve ilaç bayilerinde,
-Gübre firmaları ve bayilerinde,
-Sulama ekipmanı imal eden firma veya projelendirip kuran firmalarda,
-Peyzaj işletmelerinde,
-Tarım İl Müdürlükleri, Belediyelerin Park ve Bahçe Müdürlükleri, Tarımsal Araştırma Enstitüleri gibi kamuya ait kurumlarda çalışabilirler. 

Seracılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Kendi işlerini kurabilirler. Zirai ilaç, sera ve tohum şirketlerinde çalışabilirler.
-Cam, naylon vb. örtü malzemelerine göre seraları hazırlar,
-Seraların ısıtma, havalandırma, soğutma, aydınlatma, nemlendirme ve diğer teçhizatların donatılması işlerini planlar ve düzenler,
-Her tür çevre faktörünün bitki gelişimine etkilerini araştırır,
-Sebze ve süs bitkilerini sınıflandırarak çeşitli yetiştirme ortamlarını (yer yastıkları, beton yastıkları), ekim-dikim yerlerini hazırlar,
-Bahçe ve süs bitkilerinin tohum, aşı, çelik, daldırma, kök ve dip sürgünü, yavru bitki, özelleşmiş gövde ve kök, apomiktik tohum, vegatitif kol yardımıyla üretilmesini sağlar,
-Sera topraklarının ekim-dikime hazır hale getirilmesi için gerekli drenaj, temizlik, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzeltme, tuzluluk ve önlenmesi, dezenfeksiyon çalışmalarını yapar,
-Bahçe ve süs bitkileri yetiştiriciliği ile ilgili olarak tohum ekiminden hasada kadar tüm işlemleri yapar veya yaptırır,
-Seradaki bitkilerin su ihtiyaçlarını hesap eder, uygulanacak sulama yöntemine göre sular,
-Seradaki bitkilerin yetiştirilmesi sırasında görülen zararlılar ve hastalıklara karşı mücadele çalışmaları yapar,
-Seradaki bitkilerin yetiştirilmesi sırasında besin maddelerinin gereğinden fazla ya da az olması durumunda görülen anormallikleri tespit eder ve giderilmesini sağlar.

Seracılık Bölümü Maaşları
Seracılık bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Seracılık mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Seracılık maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Seracılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Organik Tarım İşletmeciliği
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Tarla Bitkileri

Seracılık Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Seracılık mezunlarının 73-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Seracılık Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Seracılık bölümü iş olanakları 2 yıllık Seracılık mezunları ne iş yapar, Seracılık bölümü hakkında bilgi, Seracılık maaşları, Seracılık KPSS atama puanları, Seracılık iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger