Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Sahne ve Dekor Tasarımı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Sahne ve Dekor Tasarımı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Nedir?
Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Sahne ve Dekor Tasarımı İş İmkanları 2017
Sahne ve Dekor Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?
Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Maaşları 2017
Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Sahne ve Dekor Tasarımı KPSS Taban Puanları 2017
Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Yorumları 2017

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Nedir?
Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü, bir sanat dalı olan sahne tasarımında sahneleme öncesi işleri icra eden, gösteri canlandırılması için hazır hale getiren dekor, kostüm, makyaj, ses ve ışık düzenini ayarlayan kişileri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
 Tasarım Bölümü altında yer alan Sahne ve Dekor Tasarımı Programında, genel kültür ve sanat kültürü içeren teorik dersler, diğer programlar ile ortak olup, alana yönelik dersler ayrılmaktadır. Üçüncü yarıyıldan itibaren alana yönelik teorik ve uygulamalı dersler çeşitlendirilerek, öğrencilerin bireysel tercihlerine göre uzmanlaşmalarına olanak sağlanmıştır. Ayrıca farklı alanlara uyum sağlayabilme yetenekleri ve ekip olma ruhunun gelişebilmesi için; seçmeli, teorik ve uygulamalı ders ve seminerlerle müfredat programı zenginleştirilmiştir.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü İş İmkanları
Bölüm mezunları,  öncelikle Kültur Bakanlığı, Devlet Opera Bale Müdürlükleri, Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, reklam, gösteri, tören, karnaval, festival, televizyon, vitrin tasarım firmaları, fuar stand tasarım firmaları, tasarım ofisleri, dekorasyon firmalarında ayrıca otellerin animasyon sahnelerinin hazırlanmasında yardımcı sahne ve dekor tasarımcısı ve uygulayıcısı olarak çalışabilirler.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Sahne ve Dekor Tasarımı Programı mezunları öncelikle Kültür Bakanlığı, Devlet Opera Bale Müdürlükleri, Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Reklam, Gösteri, Tören, Karnaval, Festival, Televizyon, Vitrin Tasarım Firmaları, Fuar Stand Tasarım Firmaları, Tasarım Ofisleri, Dekorasyon Firmalarında ayrıca Antalya ve çevresinde yer alan otellerin animasyon sahnelerinin hazırlanmasında yardımcı Sahne ve Dekor tasarımcısı ve uygulayıcısı olarak çalışabilirler.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Maaşları
Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Sahne ve Dekor Tasarımı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Sahne ve Dekor Tasarımı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İç Mimarlık
-İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
-Sahne Tasarımı
-Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi
-Sahne Sanatları

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Sahne ve Dekor Tasarımı mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü iş olanakları 2 yıllık Sahne ve Dekor Tasarımı mezunları ne iş yapar, Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü hakkında bilgi, Sahne ve Dekor Tasarımı maaşları, Sahne ve Dekor Tasarımı KPSS atama puanları, Sahne ve Dekor Tasarımı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger