Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Raylı Sistemler Yol Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi İş İmkanları 2017
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Yol programı ile demir yolu ulaşımında görev alacak, sorumluluk sahibi, görev bilinci yüksek insan gücü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. 

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler, kazandıkları yeterlikler doğrultusunda raylı sistemler sektöründe hizmet veren TCDD, Tülomsaş, Estram, Burulaş, İzmir Metro AŞ vb. işletmelerde istihdam edilir.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Demiryolu ulaşımının güvenli ve hızlı olması, ayrıca bu konunun ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde gittikçe artan bir öneme sahip olması, son yıllarda ülkemizde de bu konuya daha ciddi yaklaşılmasına neden olmuştur. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de artırmıştır.
Meslek elemanları TCDD Genel Müdürlüğü ve bazı büyükşehir belediyelerince taşeron firmalara verilen metro ve tramvay yapımı işleri bu meslekte çalışma alanlarıdır.
Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.
-Teçhizatın genel kontrolünü yapar ,
-Demiryolu hattı güzergahını kontrol eder,
-Rayları, ray bağlantılarını ve ray yastıklarını kontrol eder,
-Traversleri ve travers bağlantılarını kontrol eder,
-Balastı kontrol eder,
-Makasları kontrol eder,
-Demiryolu hattı döşeme işlemlerini yapar,
-Demiryolu hattı bakım ve onarım işlemlerini yapar.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Maaşları
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Raylı Sistemler Yol Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Raylı Sistemler Yol Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İnşaat Mühendisliği
-Raylı Sistemler Mühendisliği

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Raylı Sistemler Yol Teknolojisi mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Raylı Sistemler Yol Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi maaşları, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi KPSS atama puanları, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger