Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Raylı Sistemler Makinistlik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Raylı Sistemler Makinistlik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Raylı Sistemler Makinistlik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Raylı Sistemler Makinistlik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Raylı Sistemler Makinistlik İş İmkanları 2017
Raylı Sistemler Makinistlik Mezunları Ne İş Yapar?
Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Maaşları 2017
Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Raylı Sistemler Makinistlik KPSS Taban Puanları 2017
Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Yorumları 2017

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Makinistlik programı raylı sistemlerin makinistlik alanında nitelikli teknikerler yetiştirmektedir. Bu program çerçevesinde öğrenciler, etkin iletişim becerileri kazanarak Raylı Sistemler makinistlik alanında çeşitli hizmetleri yöneten, öğrenen, teknikleri ve modern yaklaşımları kullanarak sorunlara çözüm üreten, gelişmiş lokomotifleri ve metroları kullanabilen, teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen Raylı Sistemler ile ilgili uygun alanlarda bilgi sahibi olan kişiler olarak yetişecektir.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü İş İmkanları
Raylı Sistemler Makinistlik programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; raylı sistemler sektöründe hizmet veren TCDD, Tülomsaş, Estram, Burulaş, İzmir Metro A.Ş. vb. işletmelerde istihdam edilirler. Ayrıca ülkemizde büyükşehirlerde nüfüs yoğunluğu gün geçtikçe artmakta ve büyükşehirler de raylı sistem yatırımlarında daha büyük bütçeler ayırmaktadır.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
- Lokomotifin mekanik aksamını yağlar ve gerekli güvenlik önlemlerini alır,
- Lokomotifi çalıştırır ve yol boyunca hareket emirlerine, tarifelere, işaretçinin ve diğer demiryolu personelinin vereceği sinyallere uyar ve trenin hareketlerini kontrol eder,
- Lokomotifte görev yapan diğer çalışanları denetler,
- Seyahat sırasında ufak tamir ve ayar işlerini yapar,
- Yolculuk bittikten sonra rapor tutar ve ilgili defterleri (vukuat defteri vb.) doldurur.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Maaşları
Raylı Sistemler Makinistlik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Raylı Sistemler Makinistlik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Raylı Sistemler Makinistlik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Endüstri Mühendisliği
-İmalat Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Raylı Sistemler Mühendisliği
-Otomotiv Mühendisliği

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Raylı Sistemler Makinistlik mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Raylı Sistemler Makinistlik bölümü iş olanakları 2 yıllık Raylı Sistemler Makinistlik mezunları ne iş yapar, Raylı Sistemler Makinistlik bölümü hakkında bilgi, Raylı Sistemler Makinistlik maaşları, Raylı Sistemler Makinistlik KPSS atama puanları, Raylı Sistemler Makinistlik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger