Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Raylı Sistemler Makine Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi İş İmkanları 2017
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi programı emniyet ve iş güvenliği oluşturarak, bunları aynı seviyede ekibine aktarabilen, mesleğindeki gelişmeleri takip edebilen, mesleğinde bilgisayar kullanabilen, teknik çizimleri ve mesleki şemaları okuyarak yorumlayabilen, üst birimlerden aldığı talimatları anlayabilen, yorumlayabilen, alt birimlere aktarabilen, iş organizasyonu yapabilen, ileri teknoloji ve özellik isteyen uygulamaları yapabilen ve alt birimlere aktarabilen, takım çalışması yapabilen, sorumluluk ve risk alabilen, sözlü-yazılı ve teknik iletişim kurabilen, karar verebilen, ihtiyaç analizi yapabilen, problem çözebilen, rapor yazabilen, kendi işini kurabilen, ekipmanları kullanabilen, bakım ve onarımını yapabilen, kayıtları tutabilen elemanlar yetiştirmeyi amaçlar.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Programda, ön lisans öğrencileri ilk yıl İngilizce, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Temel Bilgisayar gibi zorunlu derslerin yanında, Raylı Sistem Bilgisi, Fizik, Teknik Resim, İş Güvenliği, Raylı Sistem Trafiği, Makine Bilgisi, Statik Mukavemet ve Tren Dinamiği dersleri ile programa alışmaya başlarlar. İkinci sınıfta Çeken Araçlar I, Motor Bilgisi, Elektrik makineleri, Tren Mekaniği, Raylı sistem araç Mekatroniği, Çeken Araçlar II, Fren Tekniği ve Hidrolik Pnömatik gibi zorunlu dersleri ve ilgi alanlarına göre ilgili seçmeli dersleri seçerek o alana yoğunlaşırlar. İkinci yılın sonunda dersleri başarılı olarak geçen öğrenciler programdan Raylı Sistemler Makine Teknikeri olarak mezun olurlar. 

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; raylı sistemler sektöründe hizmet veren TCDD, Tülomsaş, Estram, Burulaş, İzmir Metro AŞ vb. işletmelerde istihdam edilir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Meslek elemanları kamu ve özel kuruluşlarda çalışabilmektedirler. Bu meslek yaygın ve her yerde icra edilebilir bir meslek değildir. Farklı illerdeki tramvay/metro/raylı sistem işletmelerinde gerekli ek eğitim alındıktan sonra iş bulabilme imkanı vardır. Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının diğer illere de yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.
-Raylı sistem araçlarının kontrol, periyodik bakım ve kalibrasyon ayarlarını yapar,
-Araştırma, inceleme ve ölçümler yaparak arızanın kaynağını ve yerini tespit eder,
-Çalışma esnasında gerekli güvenlik tedbirlerini alır ve düzenli olarak kontrolünü yapar,
-Sorumluluk alanını aşan arızalarda kendi üstlerine gerekli bilgileri verir,
-Görev aldığı kurumda gerekli kurum içi kursu alması durumunda “Raylı Sistemler” alanındaki araçların kullanımını (Makinist Vatman) yapar.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Maaşları
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Raylı Sistemler Makine Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Raylı Sistemler Makine Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Endüstri Mühendisliği
-İmalat Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Raylı Sistemler Mühendisliği
-Otomotiv Mühendisliği

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Raylı Sistemler Makine Teknolojisi mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Raylı Sistemler Makine Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi maaşları, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi KPSS atama puanları, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger