Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir?
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi İş İmkanları 2017
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir?
Demiryollarında enerji tesisleri, elektrikli işletme tesisleri ile santrallerin ve sinyalizasyonun, kent içi raylı ulaşım sistemlerinin elektrik ve elektronik aksamının ayarlarını ve düzenli kontrolünü, bakım ve onarımını, sistemin her zaman aktif halde tutulma işlemini yapan kişidir.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
2 yıllık (4 yarıyıl) eğitim boyunca öğrenciler aşağıda yer alan dersleri almaktadırlar. Ayrıca, 30 iş günü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Demiryolu ulaşımının güvenli, hızlı olması ve ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde giderek artan bir öneme sahip olduğu son yıllarda ülkemizde de anlaşılmıştır. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de artırmıştır.
Meslek elemanları TCDD Genel Müdürlüğü ve bazı büyükşehir belediyelerince taşeron firmalara verilen metro ve tramvay yapımı işleri bu meslekte çalışma alanlarıdır.
Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Gelen arıza bildirimi üzerine arızanın türüne göre gerekli aletleri temin ederek arıza mahalline gider,
-Araştırma, inceleme ve ölçümler (empedans, akım, gerilim, frekans vb.) yaparak arızanın kaynağını ve yerini tespit eder,
-Sorumluluk alanına giren önem ve büyüklükteki arızaları gidermek amacıyla yetkisi dahilinde enerjiyi kesip arızayı giderme yolunu seçer,
-Sorumluluk alanını aşan arızalarda kendi üstlerine gerekli bilgileri verir,
-Sinyalizasyon sisteminin ve kataner sisteminin bakım ve onarımın yapar.
-Periyodik bakım ve kontrol işlemlerini yapar.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Maaşları
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Elektrik Mühendisliği
-Elektrik-Elektronik Mühendisliği
-Elektronik Mühendisliği
-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
-Fizik
-Raylı Sistemler Mühendisliği

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi maaşları, Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi KPSS atama puanları, Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger