Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir?
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi İş İmkanları 2017
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Nedir?
Rafineri ve petrokimya programının amacı ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin eldeedilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. 

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Rafineri ve petrokimya programından mezun olanlara"Rafineri ve Petrokimya Teknikeri" ünvanı verilir. Rafineri ve petrokimya teknikeri kimya mühendisininyönetimi ve denetimi altında, ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları yürütür. Bunun için kullanılan katkı maddelerini vebunlarla elde edilen ürünün standartlara uygunluğunun kontrolü için testler yapar; kimya mühendisinearaştırmalarında yardımcı olur. Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde ve petrol ürünlerineyönelik üretim tesislerinde çalışabilirler.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Petrokimya teknikerleri petrol yan ürünlerini işleyen fabrikalarda, petrol ürünleri elde edilen petrokimya tesislerinde ve rafinerilerde çalışabilirler.

Petrokimya teknikerlerinin en büyük sorunu işletmelerde böyle bir kadronun olmayışıdır. Bu nedenle, mezunlar değişik unvan ve kadrolarda çalışmaktadırlar.

Şu anda çalışma koşullarında belli sıkıntılar olmasına rağmen gelecekte çalışma olanakları artacaktır. Çünkü, petrol ürünlerinden yapılan ve günlük yaşantımızın vazgeçilmez araç-gereçleri sürekli artmaktadır.
-Mühendislerin planları doğrultusunda ham petrolün arıtılarak çeşitli petrol ürünlerinin (benzin, mazot, motorin vb.) elde edilmesi için yapılacak işlemleri uygular,
-Petrol ürünü elde edilmesi sürecinde kullanılacak katkı maddelerinin standartlara uygunluğunu test eder ve uygunluğunu sağlar,
-Arıza bulma aletleri ile sistemin sürekliliğini sağlayıcı önlemleri alır,
-Elde edilen petrol ürünlerinin kalite kontrolünü yapar.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Maaşları
Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Kimya
-Kimya Mühendisliği
-Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunlarının 83-89 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi maaşları, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi KPSS atama puanları, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger