Posta Hizmetleri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Posta Hizmetleri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Posta Hizmetleri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Posta Hizmetleri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Posta Hizmetleri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Posta Hizmetleri Bölümü Nedir?
Posta Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Posta Hizmetleri İş İmkanları 2017
Posta Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar?
Posta Hizmetleri Bölümü Maaşları 2017
Posta Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Posta Hizmetleri KPSS Taban Puanları 2017
Posta Hizmetleri Bölümü Yorumları 2017

Posta Hizmetleri Bölümü Nedir?
Amaç Posta hizmetleri kapsamında, koli, mektup ve para gönderimine ilişkin uygulamayı iyi bilen, haberleşme ve lojistik hizmetleri alanında yeterli bilgi birikimi ve uygulama yeteneğine sahip nitelikli bireyler yetiştirmek.

Posta Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Posta Hizmetleri Bölümü İş İmkanları
Posta hizmetleri bölümünde kazandığı teorik ve uygulamalı eğitim ve öğretimin gereği olarak KPSS aldığı başarı puanına göre ya PTT‟de dağıtıcı olarak görev yapabilir ya da PTT haricindeki kargo firmaları ile çalışabilir. Hatta bununla da yetinmek istemiyor ise kendisi bu bölümden aldığı bilgiler sayesinde etik kurallara aykırı davranmamak karşılığı ile kurye ya da  kargo firması kurabilir ve işletebilir.

Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
PTT Genel Müdürlüğü dağıtım hizmetlerinin kabul, ayırım, sevk, dağıtım (tebligat,mektup postası gönderileri, APG ve kargo/kurye dağıtım/teslim) hizmetlerini mevzuat hükümlerine uygun şekilde yerine getirmek, Parasal Posta Gişe (otomasyon), Posta gişe (otomasyon), Telgraf gişe (otomasyon) ve dağıtım hizmetlerinde çalıştırılmak üzere yetişmiş ve eğitilmiş işgücünden yararlanmak suretiyle hizmetin kaliteli, verimli, hızlı, güvenli bir şekilde müşteri talep ve ihtiyaçlarının karşılanması ve memnuniyetinin sağlanması amacıyla Posta Hizmetleri Programı açılmış, programdan mezun olanlara kamusal istihdam ve isterlerse özel sektör istihdam imkanı sağlanmıştır. Mezunlar, KPSS B grubu ataması ile posta dağıtıcısı olarak görev almaktadırlar.

Posta Hizmetleri Bölümü Maaşları
Posta Hizmetleri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Posta Hizmetleri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Posta Hizmetleri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Posta Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Ulaştırma ve Lojistik
-Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
-Uluslararası Lojistik
-Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık
-Uluslararası Lojistik Yönetimi
-Uluslararası Ticaret ve Finans
-Uluslararası Ticaret ve Finansman
-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi
-Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik

Posta Hizmetleri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Posta Hizmetleri mezunlarının 63-82 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Posta Hizmetleri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Posta Hizmetleri bölümü iş olanakları 2 yıllık Posta Hizmetleri mezunları ne iş yapar, Posta Hizmetleri bölümü hakkında bilgi, Posta Hizmetleri maaşları, Posta Hizmetleri KPSS atama puanları, Posta Hizmetleri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger