Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Peyzaj ve Süs Bitkileri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Peyzaj ve Süs Bitkileri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Nedir?
Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Peyzaj ve Süs Bitkileri İş İmkanları 2017
Peyzaj ve Süs Bitkileri Mezunları Ne İş Yapar?
Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Maaşları 2017
Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Peyzaj ve Süs Bitkileri KPSS Taban Puanları 2017
Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Yorumları 2017

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Nedir?
Park ve bahçe peyzajının yapılması, bakımı ve onarımı ile buralarda yetişecek süs bitkilerinin yetiştirilmesi, korunması, pazarlanması işlerinde peyzaj mimarının gözetiminde görev alan kişidir. 

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü İş İmkanları
Peyzaj ve Süs Bitkileri Teknikerleri belediye, araştırma merkezi, İller Bankası, tarımsal araştırma enstitüsü, fidanlık gibi kamu kuruluşları ile özel sektöre ait süs bitkisi yetiştiren sera ve fidanlıklar, inşaat veya mimarlık büroları ile peyzaj hizmetleri veren firmalarda iş bulabilirler. 
Meslek kendi işini kurmaya da son derece elverişlidir. Genelde çok fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadığından kırsal alan veya çevre düzenlemesi hizmetleri, periyodik bakım-onarım gibi hizmetleri vermek üzere büro açılabilir. Ayrıca süs bitkisi üretmek için sera veya fidanlık kurabilir. Ancak sera inşası ve fidanlık oluşturmak büro açmaya nazaran daha fazla sermaye gerektirecektir. 
Hızlı ve sağlıksız kentleşme, endüstriyel faaliyetlerin doğaya verdiği zarar ve tabii kaynakların azalması gibi nedenler ve bunlarla ilgili araştırmalar son yıllarda tüm dünyada doğal yaşama ve ekolojiye olan ilgiyi arttırarak “çevre koruma” kavramına dikkat çekmektedir. İnsanlar daha yeşil, daha temiz, daha estetik ve kendilerinin daha sağlıklı ve sosyal olabilecekleri ortamları tercih etmektedirler. Bu da peyzaj mimarlığından sonra ülkemiz için yeni sayılabilecek bu dalda yetişmiş elemanlara olan talebi artıracaktır. Yurtdışında geniş uygulama alanları olan bu meslekte, önümüzdeki yıllarda ülkemizin Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra standartların eşitlenmesiyle olumlu gelişmeler beklenmektedir. 

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Peyzaj mimarı tarafından tasarlanmış projelerin keşifi ile çizimini yapar,
-Topluma açık yeşil (dinlenme) alanlar ve spor tesisleri oluşturulmasında metraj çıkarma ve fiyatlandırma hizmetleri verir, bu alanların bakım–onarım işlerinde görev alır,
-Peyzaja yönelik inşaat faaliyetleri, süs havuzları gibi donatı elemanlarının uygulanmasını denetler,
-Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan peyzaj çalışmalarının hakediş dosyalarını hazırlar,
-Peyzaj uygulamalarında ana materyal olarak kullanılan her türlü ağaç, ağaççık, çalı, yıllık ve çok yıllık bitkilerin üretimi, günlük bakımı, zararlılarla mücadelesi ve hasat işlemleri ile satış işlemlerini yapar ya da yapılmasını sağlar,
-Arazide yürütülen çalışmalar sırasında işçileri yönlendirir, uygulamaları takip eder ve puantaj tutar.

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Maaşları
Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Peyzaj ve Süs Bitkileri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Peyzaj ve Süs Bitkileri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Orman Mühendisliği
-Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Peyzaj ve Süs Bitkileri mezunlarının 84-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümü iş olanakları 2 yıllık Peyzaj ve Süs Bitkileri mezunları ne iş yapar, Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümü hakkında bilgi, Peyzaj ve Süs Bitkileri maaşları, Peyzaj ve Süs Bitkileri KPSS atama puanları, Peyzaj ve Süs Bitkileri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger