Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Özel Güvenlik ve Koruma hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Özel Güvenlik ve Koruma bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Özel Güvenlik ve Koruma mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Özel Güvenlik ve Koruma bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir?
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Patoloji Laboratuvar Teknikleri İş İmkanları 2017
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Mezunları Ne İş Yapar?
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Maaşları 2017
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Patoloji Laboratuvar Teknikleri KPSS Taban Puanları 2017
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Yorumları 2017

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir?
Programının amacı; patoloji laboratuvarında, vücut dokuları ve/veya sıvılarını mikroskobik incelemeye hazır hale getiren, inceleme öncesi, sırası ve sonrasındaki gerekli idari ve teknik hazırlıkları ve denetimi yapan, sorunların tanınması ve çözülmesini sağlayan, göz ve el becerilerini iyi kullanan nitelikli teknik eleman yetiştirmektir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim süresince öğrenciler; Türk Dili , Yabancı dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür derslerinin yanı sıra Anatomi, Fizyoloji, Kimya, Histoloji, Genel Patolojide Temel Kavramlar, Genel Histoteknoloji, Özel Histokimya Teknikleri, İmmüno Histokimya Teknikleri, Moleküler Patoloji Teknikleri, Genel Sitoteknoloji, Patoloji Laboratuvar Teknikleri Uygulamaları, Sağlık Kurumlarının işleyişi ve Yönetimi, Kişilerarası İlişkiler, İlk Yardım, Meslek İngilizcesi gibi dersleri teorik ve uygulanır. 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü İş İmkanları
Bölüm mezunları, patoloji laboratuvar alanında ihtiyaca yönelik hizmetleri uluslararası standartlara uygun olarak verebilecek şekilde teorik ve pratik mesleki donanıma sahip Patoloji Laboratuvar Teknikeri olarak mezun olmaktadırlar. Patoloji Laboratuvarı Teknikleri programından mezun olan öğrenciler, seçtikleri meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Üniversite, devlet ve özel hastanelerin patoloji laboratuvarları, özel patoloji ve sitopatoloji laboratuvarlarında, Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuvarları, Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarları, Sitogenetik Laboratuvarı, Moleküler Patoloji Laboratuvarlarında görev yapabilmektedir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Üniversite, devlet ve özel hastanelerin patoloji laboratuarları, özel patoloji laboratuarları, Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuarları, Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuarları, Moleküler Patoloji Laboratuarlarında çalışabilmektedirler. Patoloji yeni gelişmekte olan bir bilim dalıdır. Günümüzde hastalıkların tanısında patolojik tanı önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde patolojik alanında tıpta uzmanlık yapmak isteyen öğrenci adaylarının tercihlerinde daha fazla yer vermektedirler. Yetişen uzman doktorların sayısı ile orantılı tekniker ihtiyacı artış gösterecektir.
-Su banyosunu kesit işlemi için hazırlar,
-Otomatik veya manuel doku takibini yapar,
-Farklı özellikte dokuları bloklayarak kesit alır,
-Doku bloklarından elde edilen kesitlere boyama işlemi yapar,
-Doku örneklerini mikroskopta inceleyerek, normal ve normal dışı hücrelerin ayrımını yapar,
-Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder,
-Laboratuar araç gereçlerini dezenfekte ederek temizler,
-Lam ve blok arşivi yapar.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Maaşları
Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Biyoloji
-Moleküler Biyoloji ve Genetik
-Biyoteknoloji
-Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji
-Genetik ve Biyomühendislik
-Biyomühendislik
-Hemşirelik
-Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunlarının 75-80 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü iş olanakları 2 yıllık Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunları ne iş yapar, Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü hakkında bilgi, Patoloji Laboratuvar Teknikleri maaşları, Patoloji Laboratuvar Teknikleri KPSS atama puanları, Patoloji Laboratuvar Teknikleri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger