Otobüs Kaptanlığı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Otobüs Kaptanlığı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Otobüs Kaptanlığı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Otobüs Kaptanlığı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Otobüs Kaptanlığı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Otobüs Kaptanlığı Bölümü Nedir?
Otobüs Kaptanlığı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Otobüs Kaptanlığı İş İmkanları 2017
Otobüs Kaptanlığı Mezunları Ne İş Yapar?
Otobüs Kaptanlığı Bölümü Maaşları 2017
Otobüs Kaptanlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Otobüs Kaptanlığı KPSS Taban Puanları 2017
Otobüs Kaptanlığı Bölümü Yorumları 2017

Otobüs Kaptanlığı Bölümü Nedir?
Otobüs Kaptanlığı Programının amacı nitelikli, insan ilişkilerini yönetebilen, müşterilere değer veren, emniyetli ulaşım için gerekli olan bütün kurallara uyma konusunda motive olmuş, acil durumlarda gerekli ilk yardım ve müdahaleleri yapma becerisine sahip, sorumluluk bilinci olan ve hizmet kalitesini prensip hale getirmiş otobüs kaptanları yetiştirmektir.

Otobüs Kaptanlığı Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Otobüs Kaptanlığı ön lisans diploması "Kaptan " unvanı verilir.

Otobüs Kaptanlığı Bölümü İş İmkanları
-Ülkelerarası veya şehirlerarası otobüs işleten firmalarda,
-Kamu sektöründe(servis araçları,belediye otobüsleri) ve turizm işletmelerinde ücret karşılığı,
-Kendi otobüsleri ile, bir otobüs işletmesine bağlı olarak çalışabilirler.
-Meslek elemanları ayrıca; özel sürücü kurslarında eğitici olarak görev yapabilir, Servis taşımacılığı şirketi kurabilir veya bu şirketlerde şoför olarak görev yapabilirler.

 Otobüs Kaptanlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Otobüs şoförlüğü programını bitirenler yurt-içi veya yurt-dışı sefer düzenleyen otobüs işletmelerinde veya tur işletmelerinde görev alabilirler.

Otobüs Kaptanlığı Bölümü Maaşları
Otobüs Kaptanlığı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Otobüs Kaptanlığı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Otobüs Kaptanlığı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 3500 ila 4500 lira arasında değişebilmektedir.

Otobüs Kaptanlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Seyahat İşletmeciliği
-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
-Turizm İşletmeciliği

Otobüs Kaptanlığı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Otobüs Kaptanlığı mezunlarının 66-74 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Otobüs Kaptanlığı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Otobüs Kaptanlığı bölümü iş olanakları 2 yıllık Otobüs Kaptanlığı mezunları ne iş yapar, Otobüs Kaptanlığı bölümü hakkında bilgi, Otobüs Kaptanlığı maaşları, Otobüs Kaptanlığı KPSS atama puanları, Otobüs Kaptanlığı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger