Oto Boya ve Karoseri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Oto Boya ve Karoseri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Oto Boya ve Karoseri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Oto Boya ve Karoseri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Oto Boya ve Karoseri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Oto Boya ve Karoseri Bölümü Nedir?
Oto Boya ve Karoseri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Oto Boya ve Karoseri İş İmkanları 2017
Oto Boya ve Karoseri Mezunları Ne İş Yapar?
Oto Boya ve Karoseri Bölümü Maaşları 2017
Oto Boya ve Karoseri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Oto Boya ve Karoseri KPSS Taban Puanları 2017
Oto Boya ve Karoseri Bölümü Yorumları 2017

Oto Boya ve Karoseri Bölümü Nedir?
Motorlu kara taşıtları üzerinde izolasyon ve koruyucu ürün işlemlerini, boya öncesi yüzey hazırlama, bazkat ve sonkat boya işlemlerini, sac aksam ve şasi üzerinde meydana gelen vuruk, çarpma, devrilme sonucu olan hasarları giderme, gövde üzerinde onarım, parça değiştirme ve parçaların birbiri ile uyumuna ilişkin işlemleri yapabilme, şasi örme, iskelet çatma, iskeleti sacla kaplama, aksesuar montajını yapma bilgi ve becerisine sahip kişidir.

Oto Boya ve Karoseri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Bu programda iki yıllık ön lisans düzeyinde teorik ve uygulama ağırlıklı eğitim verilmektedir. Özellikle oto boya ve karoseri doğrultma başta olmak üzere otomotiv servislerinde hasar ve servis danışmanlığı, sigorta şirketlerinde hasar uzmanlığı ve ekperlik alanlarında görev alabilecek gerekli ara teknik eleman yetiştirilmektedir.

Oto Boya ve Karoseri Bölümü İş İmkanları
Öğrencilerimiz mevcut eğitim programına göre almış oldukları zorunlu ve seçmeli derslerle otomotiv servislerinin mekanikerlik dışında her alanlarında, sigorta şirketlerinde hasar uzmanı olarak, ekperlik alanında çalışabilecek şekilde tam donanımlı olarak yetiştirilmektedir. Ayrıa şu anda 8 öğrencimiz havaalanında uçak boyama sektöründe de çalışmaktadır.

Oto Boya ve Karoseri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Oto boya karoseri doğrultma teknikerinin görevleri taşıtın durumuna göre değişmektedir. Hasarsız bir taşıtın, yüzey hazırlama ve boyama işlemi yapılırken; hasarlı bir taşıt ise öncelikli olarak karoseri tamiri ve daha sonra yüzey hazırlama ve boya işlemlerine tabi tutulur. Buna göre;
-Doğrultulacak karoserin cinsi ve özelliklerine göre araç, gereç ve malzemeyi belirler,
-Hasarlı taşıtın şasi ve gövde doğrultma, bükme, parça değiştirme, kaynak yapma, puntalama vb.yöntemler kullanarak hasarlı karoseri tamir eder,
-Boyanacak yüzeyin hazır olması için sac zımparası yapar, yüzey astarı ve macunu çeker,
-Kontrol macunu çeker ve son kat astarı zımparalar,
-Boyanmayacak yerleri maskeler,
-Boya kabini ve ekipmanlarını hazırlar, peryodik bakımını yapar,
-Müşterinin isteği doğrultusunda boyayı seçer, hazırlar, renk kontrolü yapar, viskositesini ayarlar,
-Boya tatbik eder,
-Boyayı kurutur, varsa boya hatalarını giderir, pasta-cila gibi son rötuşları yapar, boya koruyucu ürünleri tatbik eder,
-İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından mesleğin gereklerini yerine getirir.

Oto Boya ve Karoseri Bölümü Maaşları
Oto Boya ve Karoseri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Oto Boya ve Karoseri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Oto Boya ve Karoseri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Oto Boya ve Karoseri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Otomotiv Mühendisliği

Oto Boya ve Karoseri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Oto Boya ve Karoseri mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Oto Boya ve Karoseri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Oto Boya ve Karoseri bölümü iş olanakları 2 yıllık Oto Boya ve Karoseri mezunları ne iş yapar, Oto Boya ve Karoseri bölümü hakkında bilgi, Oto Boya ve Karoseri maaşları, Oto Boya ve Karoseri KPSS atama puanları, Oto Boya ve Karoseri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger