Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Ortopedik Protez ve Ortez hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Ortopedik Protez ve Ortez bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Ortopedik Protez ve Ortez mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Ortopedik Protez ve Ortez bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Nedir?
Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Ortopedik Protez ve Ortez İş İmkanları 2017
Ortopedik Protez ve Ortez Mezunları Ne İş Yapar?
Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Maaşları 2017
Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Ortopedik Protez ve Ortez KPSS Taban Puanları 2017
Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Yorumları 2017

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Nedir?
El, ayak ve benzeri organların kaybı durumunda, bu organların işlevlerini kısmen de olsa yerine getirecek olan yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların (ortezlerin) yapımında bir çok tekniklere hakim eleman yetiştirilmesinin önemi açıktır.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Ortopedik protez ve ortez programı müfredatı, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgilerin yer aldığı derslerle oluşturulmuştur. Mekanik fizik, protez I, teknik resim, ortez, ortopedi, kinezyoloji-biyomekanik, protezde biyomekanik prensipler programın belli başlı dersleridir. Bu derslerin yanında öğrencilerimize, sağlıkta kalite ve akreditasyon, halk sağlığı, nöroloji, anatomi dersleri de verilmektedir.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü İş İmkanları
Mezunlar Protez-Ortez atölyesi bulunan devlet, özel ve üniversite hastanelerinde, kendilerine ait özel atölyelerde çalışabilirler. Kol ve bacak protezleri, gövde korseleri, kısa ve uzun yürüme cihazları, ayak desteklerini ve benzeri yardımcı cihazları bizzat ölçü alıp yapabilirler. Sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir dal olduğundan bu alandaki eleman ihtiyacı giderek artmaktadır.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Protez ve ortez teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin rehabilitasyon bölümleri ve ilgili protez ve yardımcı cihazlar atölyelerinde çalışabilecekleri gibi kendilerine ait özel atölyeler açarak da mesleklerini uygulayabilirler. Ülkemizde bu alanda yeni açılan ve bilimsel düzeyde protez ve ortez konusunda eğitim, öğretim yapacak olan bu bölüm mezunlarına ihtiyaç çok fazla olup mezunlar kolaylıkla iş bulabilirler.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Maaşları
Ortopedik Protez ve Ortez bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Ortopedik Protez ve Ortez mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Ortopedik Protez ve Ortez maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Biyomedikal Mühendisliği
-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
-Ortez- Protez

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Ortopedik Protez ve Ortez mezunlarının 75-81 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Ortopedik Protez ve Ortez bölümü iş olanakları 2 yıllık Ortopedik Protez ve Ortez mezunları ne iş yapar, Ortopedik Protez ve Ortez bölümü hakkında bilgi, Ortopedik Protez ve Ortez maaşları, Ortopedik Protez ve Ortez KPSS atama puanları, Ortopedik Protez ve Ortez iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger