Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Ormancılık ve Orman Ürünleri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir?
Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Ormancılık ve Orman Ürünleri İş İmkanları 2017
Ormancılık ve Orman Ürünleri Mezunları Ne İş Yapar?
Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Maaşları 2017
Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Ormancılık ve Orman Ürünleri KPSS Taban Puanları 2017
Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Yorumları 2017

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir?
Ormancılık çalışmalarının çeşitli dallarında orman mühendisi, orman yüksek mühendisi (bölge şefi, işletme şefi)veya orman endüstri mühendisi ile orman muhafaza/ağaçlandırma memuru arasında görev yapan kişidir.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Ormancılık ön lisans programını başarı ile tamamlayanlara “Ön Lisans Diploması” ve “Orman Teknikeri” unvanı verilir. Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler uygulama arazisinde teorik dersleri pratik olarak uygulayabilmektedir. Ayrıca eğitim süresi içinde kamu kuruluşları veya özel sektörde 30 iş günü staj yapılması gerekir.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü İş İmkanları
Orman teknikerleri; genellikle kamu sektöründe istihdam edilmekte olup, Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ve Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Ayrıca Orman ürünleri üreten fabrikalarda ve fidan üretimi yapan firmalarda teknik personel olarak çalışabilirler. Bu meslekte daha çok ormancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu yerler ile ormancılığa müsait yerlerde iş bulma olanağı fazladır.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Bölüm mezunları, Orman ve Su İşleri Bakanlığında Orman Muhafaza Memuru ve birçok kamu kurumunda çalışabilmektedirler. Bunun yanında özel sektörde de orman teknikeri adı altında nitelikli ormancılık ve orman ürünleri bölümü mezunlarına ilgi giderek artmaktadır.
-Mühendis tarafından hazırlanan ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslah projeleri uygulamalarını yapar.
-Mühendis tarafından hazırlanan doğal ve yapay gençleştirme, baltalık yenileme, enerji ormanı tesisi  projelerini uygular.
-Mühendis tarafından hazırlanan milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı ve orman içi  dinlenme yerleri gibi alanlara yönelik çeşitli projelerde görev alır.
-Mühendis tarafından hazırlanan, orman köyleri kalkınma planları ve projeleri konusunda çalışmalara katılır.
-Mühendis tarafından hazırlanan istihsal programı çerçevesinde orman ürünleri üretimi, standardizasyonu,  pazarlama ve satış çalışmalarını yürütür.
-Plan ve programların uygulanması için gerekli malzeme, ekipman ile diğer araç ve gereçlerin temini ve uygulama yerinde hazır bulundurulması konusunda mühendise yardımcı olur.
-Plan ve projelerde çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının  hazırlanmasında mühendise yardımcı olur.
-Çalışma ve uygulamaların plan ve projelere uygun olarak yürütülmesini sağlar.
-Yol yapım çalışmalarında ve mera ıslahında görev alır.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Maaşları
Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Ormancılık ve Orman Ürünleri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği
-Orman Endüstrisi Mühendisliği
-Orman Mühendisliği

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunlarının 70-85 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü iş olanakları 2 yıllık Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunları ne iş yapar, Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü hakkında bilgi, Ormancılık ve Orman Ürünleri maaşları, Ormancılık ve Orman Ürünleri KPSS atama puanları, Ormancılık ve Orman Ürünleri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger