Optisyenlik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Optisyenlik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Optisyenlik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Optisyenlik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Optisyenlik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Optisyenlik Bölümü Nedir?
Optisyenlik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Optisyenlik İş İmkanları 2017
Optisyenlik Mezunları Ne İş Yapar?
Optisyenlik Bölümü Maaşları 2017
Optisyenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Optisyenlik KPSS Taban Puanları 2017
Optisyenlik Bölümü Yorumları 2017

Optisyenlik Bölümü Nedir?
Göz hastalıkları uzmanı doktorlar tarafından verilen reçetelerde yazılı numaralı gözlük camlarını, her türlü lensleri, optik görme gereçlerini, gözlük çerçevelerini, koruyucu gözlükleri ve güneş gözlüklerini satabilen sağlık elemanı yetiştirmektir.

Optisyenlik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Optisyenlik programında; fizik, geometrik optik, optik aletler, göz anatomisi ve fizyolojisi, ticari matematik, tıbbi terminoloji, göz hastalıkları, mesleki ingilizce, işletme yönetimi, optisyenlikte paket program uygulamaları, ilk ve acil yardım, meslek etiği, bilgisayar, türk dili, atatürk ilke ve inkılâpları dersleri verilmekte ve staj yapılmaktadır.

Optisyenlik Bölümü İş İmkanları
Optisyenler gözlük yapan ve satan olarak veya optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışmaktadırlar.

Optisyenlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Göz doktoru tarafından verilen reçeteyi inceler,
-Gözlük camlarını reçeteye uygun olarak hazırlar,
-Camları kişiye uygun çerçeveye takar ve göze uyumunu kontrol eder,
-Gerektiğinde bilgisayarlı görme kontrolü yapar. (Kanunla yetki verildiği takdirde.)

Optisyenlik Bölümü Maaşları
Eğitim sonrası kazanç kişinin çalışma şekline (kendi işinde veya ücretli), piyasa koşullarına, işyerinin bulunduğu bölge veya semte göre değişkenlikler göstermektedir. Kendi işyerinde çalışanlar için (kanunla işyeri açma yetkisi yetki verildiği takdirde) yukarıdaki nedenlerden dolayı belli bir rakam vermek olanaklı değildir. Ancak ücretli çalışan bir optisyen asgari ücretten başlayan ve asgari ücretin dört katına ulaşan miktarlarda ücret alabilmektedir. Optisyenlik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Optisyenlik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Optisyenlik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 3500 ila 4500 lira arasında değişebilmektedir.

Optisyenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Fizik

Optisyenlik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Optisyenlik mezunlarının 68-72 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Optisyenlik Bölümü Yorumları
‘’Türkiye'de yaklaşık 6000 Optik Mağaza var. Her yıl ise ortalama 2500 mezun veren bir bölüm optisyenlik. Aktif olarak  6000 gözlükçünün zaten diploma eksiği yok ki olsa bile verilen 2500 mezun çok ama çok fazla. İşsiz kalma ihtimaliniz %99 'dur. Bu yüzden okumanızı tavsiye etmiyoruz.
- Ben dükkan açacam diye düşünen arkadaşlar oluyor. Dükkan açmak her optisyenin hayali. Lakin dükkan açmak işletmek o kadar kolay olsa idi 1992 yılından beri mezun olan her optisyen dükkan açardı. Ayrıca hali hazırda dükkanı ve parası olan her optik mağaza sahibi 2. şubeyi açma peşinde koşmaktadır. Bu durumda bir dükkanın para kazanacağı bir yer olursa zaten ilk açan kişiler dükkan sahibi olan kişilerdir. Ayrıca son yıllarda ülkemize gelen yabancı sermayeli şirketlerin izledikleri yol sektörü her geçen gün baltalamakta ve zarar vermektedir. Son 4 yıl araştırması yapıldığında tüm ülkemizde ki gözlükçü sayısı 5000-5500 arası değişmektedir. Yani ülkemizde gözlükçü sayısı yeterli mezun olunan doktor sayısı yetersizdir. Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim. Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.

2010 yılı araştırmasıdır. O zaman bile gözlükçü sayısı fazla doktor sayısı az idi. Rakamlara dikkat edin.’’


Optisyenlik bölümü iş olanakları 2 yıllık Optisyenlik mezunları ne iş yapar, Optisyenlik bölümü hakkında bilgi, Optisyenlik maaşları, Optisyenlik KPSS atama puanları, Optisyenlik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger