Odyometri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Odyometri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Odyometri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Odyometri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Odyometri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Odyometri Bölümü Nedir?
Odyometri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Odyometri İş İmkanları 2017
Odyometri Mezunları Ne İş Yapar?
Odyometri Bölümü Maaşları 2017
Odyometri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Odyometri KPSS Taban Puanları 2017
Odyometri Bölümü Yorumları 2017

Odyometri Bölümü Nedir?
İşitme ve işitme bozukluklarının tespitini yapabilecek meslek yüksekokulu düzeyinde eğitim görmüş sağlık personelinin yetiştirilmesidir. 

Odyometri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Bu programa devam eden öğrenciler, işitme ölçümü için kullanılan odyometrik testleri uygulamak ve hastalara doğru tanı koymak amacı ile iki yıl süreli teorik dersler ve pratik uygulamalardan oluşan bir eğitim programını izlerler.
Öğrencilere temel derslerin yanı sıra, Okul Öncesi Çocuk Gelişimi, Eğitim Becerisi, Psikoloji, Okul Öncesi Araç Geliştirme ve Öğretim Teknikleri, Çocuk Edebiyatı, Çocukluk Döneminde Sanat, Yaratıcılık ve Oyun-Oyun Materyalleri, Zihinsel-Fiziksel Engelli Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi, Çocuk Ruh Sağlığı, Eğitimde Drama, Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Öğretimi Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Sağlık Sosyolojisi, Hasta Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Dil Gelişimi ve İletişim Bozukluğu olan Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Diksiyon ve Beden Dili, İlkyardım, Genel İletişim gibi dersler okutulmaktadır.

Odyometri Bölümü İş İmkanları
Programdan mezun olanlar "Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Odyometri Ön Lisans Programı Mezunu" olurlar. Mezunlar, Odyoloji uzmanının veya KBB uzmanının gözetimi ve denetiminde, resmi veya özel hastanelerin Odyoloji Kliniklerinde çalışabilirler. Denge istemiyle ilgili vestibüler testleri uygulayabilir, sağırlar okulları ve benzer kuruluşlarda çalışabilirler. Doğum kliniklerinde yeni doğmuş bebeklere işitme testi uygulayabilirler, okullarda işitme tarama testi yapabilirler. Ayrıca işitme cihazı firmalarında çalışabilirler.

Odyometri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Bu programdan mezun olanlar hastane ve özel kliniklerde, kulak, burun ve boğaz uzmanı ve odyolog gözetiminde “Odyometri Teknikeri” olarak işitme ölçümü yaparak ayırıcı tanı testleri uygulamaktadır.Program mezunları odyoloji uzmanı veya kulak burun boğaz hastalıkları uzmanının gözetim ve denetiminde, resmi veya özel hastanelerin odyoloji kliniklerinde çalışabilirler. Doğum kliniklerinde, yeni doğmuş bebeklere işitme testi uygulayabilir ve okullarda işitme tarama testi yapabilirler. Ayrıca işitme cihazı ve koklear implant distribütör firmalarının ve odyolojik tanı merkezlerinin de odyometri teknikeri gereksiniminin arttığı göz önüne alınırsa bu tür özel kuruluşlarda da çalışma olanağı mevcuttur.
-Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular,
-İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar,
-Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular,
-Gerektiğinde konuşma tedavisi verir,
-Okullarda işitme taramaları yapar.

Odyometri Bölümü Maaşları
Odyometri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Odyometri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Odyometri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Odyometri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Fizik
-Odyoloji
-İşitme Engelliler Öğretmenliği

Odyometri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Odyometri mezunlarının 60-70 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Odyometri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Odyometri bölümü iş olanakları 2 yıllık Odyometri mezunları ne iş yapar, Odyometri bölümü hakkında bilgi, Odyometri maaşları, Odyometri KPSS atama puanları, Odyometri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger