Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Mimari Dekoratif Sanatlar hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Mimari Dekoratif Sanatlar mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir?
Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Mimari Dekoratif Sanatlar İş İmkanları 2017
Mimari Dekoratif Sanatlar Mezunları Ne İş Yapar?
Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Maaşları 2017
Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Mimari Dekoratif Sanatlar KPSS Taban Puanları 2017
Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Yorumları 2017

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir?
Binaların, saray, köşk ve cami gibi sanat eserlerinin mimari plana uygun olarak yapılacak olan onarım çalışmalarında, duvar süsleme vb. işleri gerçekleştiren, ressam, heykeltraş, seramik sanatçısı, iç mimar ve restorasyon uzmanları ile usta ve işçiler arasında görev yapan kişidir.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-4 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü İş İmkanları
Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikerleri, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl Özel İdarelerinde çalışabilirler. Etüt Proje alanları ile ilgili özel kuruluşlar ve bürolarda da çalışabilecekleri gibi uygulama ağırlıklı olarak aldıkları modern plastik sanat eğitiminin yanı sıra; Türk Mimarisi, Dekorasyon, Restorasyon, Peyzaj, Seramik, Bilgisayarlı Tasarım gibi konuları da aldıklarından gerek ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ait işyeri ve atölyelerinde bu alanlarda da hizmet verebilmektedirler.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Vakıflar,  Belediyeler ve İl Özel İdareleri
-Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve buralara bağlı müzeler ve kazılarda,
-Milli Saraylar Genel Müdürlüğü' nde,
-Koleksiyon erlerin yanında ya da serbest olarak çalışabilmektedirler
-Seramik atölyeleri
-Seramik ve cam fabrikaları
-Dekorasyon atölyeleri
-Tasarım ve grafik firmaları
-Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Maaşları
Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Mimari Dekoratif Sanatlar mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Mimari Dekoratif Sanatlar maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Çini
-El Sanatları
-Eski Çini Onarımları
-Fotoğraf
-Geleneksel Türk El Sanatları
-Geleneksel Türk Sanatları
-Grafik
-İç Mimarlık
-İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
-Mimarlık
-Seramik
-Tezhip
-Tezhip (Süsleme)

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Mimari Dekoratif Sanatlar mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü iş olanakları 2 yıllık Mimari Dekoratif Sanatlar mezunları ne iş yapar, Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü hakkında bilgi, Mimari Dekoratif Sanatlar maaşları, Mimari Dekoratif Sanatlar KPSS atama puanları, Mimari Dekoratif Sanatlar iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger