Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi İş İmkanları 2017
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?
Meyve ve sebze işletmelerinde fiziksel ve kimyasal aşamalardan geçirilerek yeni bir ürün elde edilmesi safhasına kadar süren etkinliklerde ara eleman olarak çalışan kişidir.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitimini başarı ile tamamlayanlar "Meyve-Sebze İşleme” önlisans unvanı verilmektedir. Eğitim süresince yıl ve dönem itibari ile şu dersler okutulmaktadır. Ayrıca öğrencilerin işletmeleri tanıması, iş ortamına hazırlanması amacıyla 3 aylık bir staj uygulanmakta ve değerlendirilmektedir.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Meyve ve sebze işleme teknikeri mevsimlik veya sürekli olarak çalışan ve gıda maddeleri üreten, meyve-sebze işleyen fabrikalarda (Meyve Suyu Fabrikası, Salça Fabrikası, Turşu Fabrikası, Reçel, Marmelat İmal Fabrikaları, İncir, Kuru Üzüm, Fındık İşleme Atölyeleri gibi), küçük aile işletmelerinde, satış birimlerinde çalışabilmektedirler.

Mezunların iş bulma olanakları oldukça fazladır. Çünkü öğrencilere staj yaptıkları işletmelerden talep gelmektedir.

Toplumdaki gelişmeye paralel olarak hazır gıdalara duyulan gereksinim doğrultusunda; işletmelerdeki iş olanakları arttığı gibi kendi işyerlerini kurma olanakları da vardır.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Meyve ve sebze işleme teknikerleri ya kendilerine ya da başkalarına ait, fabrika veya atölyelerde çalışırlar. İşyeri gürültülü, nemli, kokulu bazen de soğuktur. Tekniker gıda mühendisi ile teknisyen ve işçiler arasında iletişimi ve eşgüdümü sağlar. Çalışmalar sırasında maddelerle (yaş, kuru meyve sebze), makinelerle ve insanlarla ilgilidir. Çalışırken üreticilerle, çeşitli kooperatif yöneticileriyle iletişimde bulunurlar.
-Meyve ve sebzelerin doğal ve yapay yollardan kurutulması,
-Meyvelerin suyunu çıkarma, karbonlama ve şişeleme işlemlerinin yapılması,
-Meyve ve sebzelerin dondurularak korunması ve uygun ortamlarda çözülmesi,
-Salça, turşu, marmelat, reçel, meyve suyu özü gibi ürünlerin elde edilmesi işlemlerinin gıda teknolojisinin gereklerine göre gerçekleştirilmesi,
-Elde edilen ürünlerin en uygun biçimde ambalajlanması işlerinde görev alan meslek elemanıdır.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Bitki Koruma
-Organik Tarım İşletmeciliği
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Gıda Mühendisliği
-Gıda Teknolojisi
-Tarla Bitkileri

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi mezunlarının 82-84 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi maaşları, Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi KPSS atama puanları, Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger