Metalurji Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Metalurji hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Metalurji bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Metalurji mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Metalürji bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.
İÇİNDEKİLER
Metalurji Bölümü Nedir?
Metalürji Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Metalürji İş İmkanları 2017
Metalurji Mezunları Ne İş Yapar?
Metalurji Bölümü Maaşları 2017
Metalürji Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Metalurji KPSS Taban Puanları 2017
Metalurji Bölümü Yorumları 2017

Metalurji Bölümü Nedir?
Metalurji Nedir, Metalurji Ne Demek?
Metalurji veya diğer adıyla metal bilimi, metal ve alaşımların, cevher veya metal içeren ham maddelerden, kullanım sürecine uygun kalitede üretilmesini, saflaştırılmasını, alaşımlandırılmasını, şekillendirilmesini, korunmasını, ve "üretim - kullanım" ömrü içindeki çevresel kaygı ve sorumlulukları da dikkate alarak, insanların ihtiyaçlarına cevap verecek özellikte ve biçimde hazırlanmasını hedef alan bilim ve teknoloji dalıdır.

Metalürji Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Metalurji Bölümü İş İmkanları
Mezunlar; Metalurji- Malzeme Teknikeri unvanıyla, metalurji, demir-çelik, döküm, seramik, plastik endüstrisi işkollarında; dövme, haddeleme, tel çekme gibi plastik şekil verme endüstrisinde, kalıp ve kaynak işlerinin yapıldığı iş yerlerinde, ısıl işlem tesislerinde, ar-ge laboratuvarlarında, kalite kontrol bölümlerinde, her türlü üretim yapan tesislerin malzeme giriş ambarlarında çalışabilmektedirler.

Metalürji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Metalürji Programı mezunlarımız aşağıdaki verilen firmalarda ve sektörlerde staj ve iş imkanı bulmaktadırlar. Bunun dışında mezunlarımızın iş imkanları ve popülerliği giderek artmakta ve istihdam seçenekleri de çoğalmaktadır.
-Gür Metal (Hassas Döküm)
-Onat Profil (Aluminyum Ekstrüzyon)
-Hitaş (Mikroskop Pazarlama)
-Cemal Metal Dökümcülük (Döküm)
-Assab Korkmaz Çelik (Isıl İşlem)
-Bühler (Mikroskop ve Metalografi Sarf Malzemeleri Paz.)
-Ak Metal (Çelik Döküm)
-Arçelik (AR-GE)
-Metkon (Mikroskop ve Metalografi Sarf Malzemeleri Paz.)
-Assan (Aluminyum Döküm)
-Sarkuysan (Bakır Döküm)
-Çolakoğlu (Çelik Döküm)
-Kroman Çelik (Çelik Döküm)
-Diler Çelik (Çelik Döküm)
-Çolakoğlu A.Ş. (Çelik Döküm)
-Erdemir
-İsdemir
-Burçelik
-Borçelik
-Akman Döküm

Metalurji Bölümü Maaşları
Metalurji bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Metalurji mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Metalurji maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Metalurji Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Cevher Hazırlama Mühendisliği
-Kimya Mühendisliği
-Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya
-M alzeme Bilimi ve Mühendisliği
-Malzeme Mühendisliği
-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Metalurji Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Metalurji mezunlarının 78-83 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Metalurji Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Metalurji bölümü iş olanakları 2 yıllık Metalurji mezunları ne iş yapar, Metalurji bölümü hakkında bilgi, Metalurji maaşları, Metalurji KPSS atama puanları, Metalurji iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger