Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Nedir?
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası İş İmkanları 2017
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Mezunları Ne İş Yapar?
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Maaşları 2017
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası KPSS Taban Puanları 2017
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Yorumları 2017

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Nedir?
Bu programın amacı, sermaye piyasalarındaki kıt kaynakları en etkin ve verimli şekilde yatırımlara aktarabilecek, menkul kıymetler türev araçlarını etkin olarak kullanabilecek, finans piyasaları konusunda ülke ekonomisine katkı sağlayacak, iyi eğitim almış, kalifiye mezunlar yetiştirmektir.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü İş İmkanları
Mezunlar; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Aracı Kurumlar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Bankalar, Sigorta Şirketleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Araştırma Kuruluşları, tüm ticaret, sanayi ve esnaf odaları gibi değişik alanlarda istihdam edilebilmektedir.
Bankalar, Sigorta Şirketleri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Sermaye Piyasası Kurulu, Aracı Kurumlar, Sanayi ve Esnaf Odalarında staj yapan öğrencilerimiz mezun olduklarında bankacılık ve sigortacılık alanlarında özel ve kamu kuruluşlarında istihdam edilebilmektedirler.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, finansal piyasalarla ilgili faaliyet gösteren çalışma alanlarında rahatlıkla çalışabilecek becerilere ulaşacaklardır. Bu kurumlar aşağıda sıralanmıştır:
-Bankalar
-Sigorta Şirketleri
-İstanbul Menkul Kıymetler Borsası
-Sermaye Piyasası Kurulu
-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu
-Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu
-Aracı Kurumlar
-Araştırma Kuruluşları

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Maaşları
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 2500 ila 3500 lira arasında değişebilmektedir.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Aktüerya
-Aktüerya Bilimleri
-Aktüerya ve Risk Yönetimi
-Bankacılık
-Bankacılık ve Finans
-Bankacılık ve Finansman
-Bankacılık ve Sigortacılık
-Ekonometri
-Ekonomi
-Ekonomi ve Finans
-Finansal Ekonometri
-İktisat
-İşletme
-İşletme Enformatiği
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik Yönetimi
-Muhasebe
-Muhasebe Bilgi Sistemleri
-Muhasebe ve Finans Yönetimi
-Muhasebe ve Finansal Yönetim
-Muhasebe ve Denetim
-Sermaye Piyasası
-Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi
-Sigortacılık
-Sigortacılık ve Risk Yönetimi
-Uluslararası Finans
-Uluslararası Finans ve Bankacılık
-Uluslararası Ticaret ve Finans
-Uluslararası Ticaret ve Finansman

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Bölümü Yorumları
‘’2 yıllıklar arasında bence en iyisi denebilir.. İnsan okurken bile para kazanabilir bu bölümde ve kendi bölümü,mesleğiyle.. Diğer adıyla Borsa denebilir, Finans ve kamu sektörlerinde iş önceliği ve eleman ihtiyacı çoktur bizim bölümümüze.’’ Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü iş olanakları 2 yıllık Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası mezunları ne iş yapar, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü hakkında bilgi, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası maaşları, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası KPSS atama puanları, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger