Mantarcılık Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Mantarcılık hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Mantarcılık bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Mantarcılık mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Mantarcılık bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Mantarcılık Bölümü Nedir?
Mantarcılık Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Mantarcılık İş İmkanları 2017
Mantarcılık Mezunları Ne İş Yapar?
Mantarcılık Bölümü Maaşları 2017
Mantarcılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Mantarcılık KPSS Taban Puanları 2017
Mantarcılık Bölümü Yorumları 2017

Mantarcılık Bölümü Nedir?
Mantarcılık programının amacı, önemli bir besin kaynağı olan mantarın bilimsel olarak üretimini yapacak elemanlar yetiştirmektir.

Mantarcılık Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Mantarcılık Bölümü İş İmkanları
Mezunlar, özel sektör ve kamu kurum kuruluşlarda is bulabilirler. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde, Tarımsal Araştırma Enstitülerinde ve Belediyelerde, bitkisel üretim ve değerlendirme çalışmalarında ara eleman olabilirler.  Mantarcılık alanındaki özel kuruluşlar çalışmak için idealdir.

Mantarcılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
 Mantarcılık programını bitirenler “Mantar Teknikeri” ünvanı almaya hak kazanırlar. Mantar teknikeri çeşitli mantar türlerinin en verimli şekilde yetiştirileceği alanları belirler; mantarın üretimini, çeşitli aşamalarında denetler ve en sağlıklı ve verimli ürünün elde edilmesini sağlar. Mantar teknikerleri ziraat mühendisleri ile birlikte çalışır.

Mantarcılık Bölümü Maaşları
Mantarcılık bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Mantarcılık mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Mantarcılık maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Mantarcılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Organik Tarım İşletmeciliği
-Beslenme ve Diyetetik
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Gıda Mühendisliği
-Gıda Teknolojisi
-Tarla Bitkileri

Mantarcılık Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Mantarcılık mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Mantarcılık Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Mantarcılık bölümü iş olanakları 2 yıllık Mantarcılık mezunları ne iş yapar, Mantarcılık bölümü hakkında bilgi, Mantarcılık maaşları, Mantarcılık KPSS atama puanları, Mantarcılık iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger