Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Makine Resim ve Konstrüksiyon hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Makine Resim ve Konstrüksiyon mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Nedir?
Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Makine Resim ve Konstrüksiyon İş İmkanları 2017
Makine Resim ve Konstrüksiyon Mezunları Ne İş Yapar?
Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Maaşları 2017
Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Makine Resim ve Konstrüksiyon KPSS Taban Puanları 2017
Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Yorumları 2017

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Nedir?
Makine-resim çizgen, genel makine konstrüksiyon ile ilgili konularda teorik ve pratik bilgilere sahip, bir makine konstrüksiyona göre bir makineyi yapabilecek bilgi ve beceride, işçi ile mühendis arasındaki boşluğu dolduracak teknik elemanların yetiştirilmesi amacıyla eğitim yapar. 

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Makine-resim-konstrüksiyon programı, iyi derecede teknik resim çizen; genel makine konstrüksiyonu ile ilgili konularda teorik ve pratik bilgilere sahip; bir makine konstrüksiyonunu hazırlayan, hazırlanmış bir konstrüksiyona göre bir makineyi yapabilecek bilgi ve beceride; işçi ile mühendis arasındaki boşluğu dolduracak teknik elemanların yetiştirilmesi amacı ile eğitim yapar. Makine-resim-konstrüksiyon programında genel matematik, teknik ilimler (statik, dinamik), mukavemet ve makine elemanları, malzeme bilgisi, üretim teknolojisi ve teknik resim gibi temel derslerin yanı sıra konstrüksiyon, makine-resim-konstrüksiyon, üretim teknolojisi, kalite kontrol, proje tekniği gibi dersler okutulur. 

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü İş İmkanları
Makine-resim-konstrüksiyon teknikerleri kamu kesimde, Sümerbank, Karayolları ile Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüklerinde, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu vb. Kurumların fabrikalarında ve belediyelerde görev alabilmektedir. 

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Makine-resim-konstrüksiyon programından mezun olanlara "Makine-Resim Konstrüksiyon Teknikeri" ünvanı verilir. Makine-resim-konstrüksiyon teknikerleri kamu ve özel sektör fabrikalarında teknik bürolarında, üretim atölyelerinde veya kalite kontrol ünitelerinde formen atölye şefi, ustabaşı vb. pozisyonlarda görev alırlar. Teknik büroda çalışanlar, endüstri meslek lisesi mezunları ile makine mühendisleri arasındaki köprüyü oluştururlar. Makine-resim-konstrüksiyon teknikeri, çizim tekniklerini iyi bildiği için teknik ressamın, tasarım ve mühendislik konularında bilgi sahibi olduğu için de mühendisin dilinden anlayan bir ara elemandır. 
-Makineler ve bunlarla ilgili parçaların çizim öncesi inceler ve yapılacak işlemlerin sırasını belirler,
-Ölçümlemeyi yaparak, üretimi istenen parçaların imalat resimlerini hazırlar ve bunların detaylı taslaklarını yapar, üretim faaliyetlerini planlar,
-Gerektiğinde seçilmiş bulunan üretim metodunun yapılabilirliğini değerlendirir,
-Özellikle makineleme sırasında üretimi denetler,
-Yapılan işi işlem sırasında kontrole tabi tutar ve gerekli durumlarda düzeltmeler yapar,
-Belirlenmiş standartların uygulanmasını sağlar.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Maaşları
Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Makine Resim ve Konstrüksiyon mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Makine Resim ve Konstrüksiyon maaşları devlet kurumlarında 3,5 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 3500 ila 4500 lira arasında değişebilmektedir.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Endüstri Mühendisliği
-Enerji Sistemleri Mühendisliği
-Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
-Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
-Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği
-İmalat Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Makine ve İmalat Mühendisliği
-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
-Malzeme Mühendisliği
-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
-Otomotiv Mühendisliği
-Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Makine Resim ve Konstrüksiyon mezunlarının 66-85 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü iş olanakları 2 yıllık Makine Resim ve Konstrüksiyon mezunları ne iş yapar, Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü hakkında bilgi, Makine Resim ve Konstrüksiyon maaşları, Makine Resim ve Konstrüksiyon KPSS atama puanları, Makine Resim ve Konstrüksiyon iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger