Makine Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Makine Bölümü hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Makine Bölümü bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Makine Bölümü mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Makine Bölümü bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Makine Bölümü Nedir?
Makine Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Makine İş İmkanları 2017
Makine Mezunları Ne İş Yapar?
Makine Bölümü Maaşları 2017
Makine Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Makine KPSS Taban Puanları 2017
Makine Bölümü Yorumları 2017

Makine Bölümü Nedir?
Makine programının öğrencileri, mevcut makinelerin kullanılması, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan makine parçalarının tasarlanması, teknik resimlerinin çizilmesi ile ilgili konularda eğitim almaktadırlar. Bu programdaki dersler özellikle atölye çalışmaları ile birlikte yürütülmektedir.

Makine Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Bu programın mezunlarına “Makine Teknikeri” unvanı verilmektedir. Bu ünvana sahip bir kimse çalıştığı kurumda makine mühendisi ile teknisyen arasında teknik ara eleman olarak görev yapmaktadır. Makine programında daha ziyade atölye çalışması ve imalat teknolojisi, teknik ve meslek resmi, mekanik malzeme, ölçme ve kalite kontrol, makine bilgisi gibi meslek dersleri yanında güzel sanatlar ve genel kültür dersleri ile uygulamalı dersler okutulur. Öğrencilere ayrıca staj da yaptırılır.

Makine Bölümü İş İmkanları
Makine Programı mezunları endüstride; talaşlı ve talaşsız imalat yapan kuruluşlarda üretim, bakım, çizim ve tasarım gibi alanlarda istihdam edilmektedir. Üretim-Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında öğrencilik esnasında çeşitli iş kollarında uygulamalı eğitim ve ayrıca 20 iş günü staj sonucunda öğrencilerimiz sanayide uygulamalarla iç içe olmakta, bilgi ve becerileri artmakta böylece çok kolay iş bulma imkanına kavuşmaktadır. Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler.

Makine Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Makina Teknikerleri; tüm fabrikaların ve işletmelerin imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümleri, takım tezgahları ve CNC işleme merkezleri ile talaşlı imalat yapan işyerleri, makine ve metal sanayi,  otomotiv sektörü, demir-çelik, kimya, tekstil, cam, çimento endüstrisi, haddehaneler ve çelikhaneler gibi çok geniş bir yelpazede yer alan küçük, orta büyüklükteki işletmeler ile büyük işletmelerde görev yapabilirler.  Bazı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde makine teknikerleri, işletmenin kıdemli teknik elemanı olabilirler ve dolayısı ile liderlik ve yöneticilik rolünü üstlenebilirler.
-Makine mühendisi tarafından tasarlanan her türlü makine veya motorun teknik resmini çizer,
-Makine / motorun üretimi için planlanan işlemlerin, talaşlı ve talaşsız üretim yöntemleri ile yapılmasını sağlar,
-Makine veya motorların yerlerine yerleştirilmesi, bakım ve onarımı ile ilgili işleri yürütür.

Makine Bölümü Maaşları
Makine bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Makine mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Makine maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Makine Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Endüstri Mühendisliği
-Enerji Sistemleri Mühendisliği
-Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
-Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
-Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği
-İmalat Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Makine ve İmalat Mühendisliği
-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
-Malzeme Mühendisliği
-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
-Otomotiv Mühendisliği
-Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği

Makine Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Makine mezunlarının 71-85 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Makine Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Makine bölümü iş olanakları 2 yıllık Makine mezunları ne iş yapar, Makine bölümü hakkında bilgi, Makine maaşları, Makine KPSS atama puanları, Makine iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger