Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir?
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı İş İmkanları 2017
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Maaşları 2017
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı KPSS Taban Puanları 2017
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Yorumları 2017

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi
Geniş iş olanağı olan bu programda öğrenciler; kuyumculuğun temel prensiplerini, değerli metaller ve minerallerin kimyasal yapısını, şekillendirilmesini, kuyumculuk aletleri ve teknikleri/teknolojilerini, ürünlerin montajını, bakım ve onarımını yapmayı, ölçü aletlerini kullanmayı, bilgisayar kullanmayı ve sanayide kullanılan CAD/ CAM ve benzeri programları kullanmayı, el ve bilgisayarla tasarım çizme ve okumayı, teknik rapor hazırlamayı, proje hazırlamayı, tezgâhın ve iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenmektedirler. 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü İş İmkanları
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı müfredatı kuyum-mücevher sektörüne kalifiye eleman yetiştirmeye yöneliktir. Bu sektörü de, Türkiye tümüyle özel olduğu için, programa kaydolan öğrenciler ilk günden itibaren piyasa şartlarının hakim olduğu bir sektörde çalışacakları ve kendi branşlarında kamu sektöründe istihdam edilebilmelerin oldukça az sayıda olduğu konusunda bilinçlendirilmektedirler. Bu yüzden rekabetin yoğun olduğu bu sektörde, yeni mezun bir elemanın kendi başına özel atölye açıp bunu yürütebilmesi yada kurulu bir firmaya girip kendini kanıtlayabilmesi için her öğrenci üzerinde titizlikle durulmakta ve öğrenciler kuyum sektörünün geleneksel teknikleri yanında, modern teknolojik bilgilerle de donatılmaktadır. ÖZGÜNLÜK ve YENİLİKÇİLİK bu öğretinin temelini oluşturmaktadır. Buna göre, öğrencilerin mezuniyet sonrası çalışma alanları sektörel bazda şöyle sıralanabilir:

Kuyum-Mücevher Sektörü:
Az bir sermaye ile Kuyumcular Odası?nın kabul ettiği usta sıfatıyla, yada Çalışma Bakanlığı?nın kabul ettiği tekniker sıfatıyla özel kuyum yada süstaşı işleme atölyesi açabilme imkanına sahip olmalarının yansıra, bu sektörle ilişkili firmalarda bahsedilen unvanlarıyla; yönetim, imalat, tasarım, teknik yada sanat danışmanlığı, satış elemanı vb. alanlarda çalışabilirler.

Maden Sektörü:
Kendi başlarına veya özel sektöre ait süstaşı madenciliği işletmelerinde üretici, teknik danışman yada pazarlamacı olarak görev alabilirler.

Resmi Hizmet Sektörü:
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde mücevher uzmanı olarak, Dış Ticaret Müsteşarlığında, Maden tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve Maden İşleri Genel Müdürlüğünde süstaşları grubu uzmanı olarak, Müzelerde; arkeo-gemolog olarak, Turizm Bakanlığının Döner Sermaye İşletmelerinde, takı ve süstaşı ürünlerinin pazarlamasında satış elemanı olarak, istihdam edilebilirler.

Mezun olan öğrenciler kuyumculuk sektöründe tekniker unvanı ile ;
Tasarım üretim firmalarında , (El, Cad/Cam)
Yarı mamul veya mamul üreten firmalarda,
Tasarım ve üretim birlikte kullanarak üretim yapan firmalarda görev alabildikleri gibi, kendi atölyelerini kurma imkanına da sahip bulunmaktadır. 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı mezunları “Tekniker” ünvanı alırlar.
Kuyum teknikerinin görevleri
-Kuyumculuk sektörünün tasarım ünitelerinde görev almak
-Kuyumculuk sektörünün üretim ünitelerinde (Döküm, mum model, tesviye, cila, taş mıhlama, kalem, kakma, ramat, rodaj, vb. ) görev almak
-Bilgisayar destekli takı tasarımı ve model geliştirmek
-Kendi alanlarında Ar-ge
-Alım ve satım işleri

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Maaşları
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları çok daha yüksek olabilmektedir.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Aksesuar Tasarımı
-Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı
-Mücevherat Mühendisliği
-Takı Teknolojisi ve Tasarımı
-Takı Tasarımı

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunlarının 83-84 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü iş olanakları 2 yıllık Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunları ne iş yapar, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü hakkında bilgi, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı maaşları, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı KPSS atama puanları, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger